چیزی مشابه موی گربه در سیستم نمونه برداری مریخ نورد ناسا گیر کرد

به گزارش سفر به آنتالیا، مریخ نورد پشتکار ناسا چیزی مشابه موی گربه در مته نمونه برداری خود پیدا نموده که توجه دانشمندان را به خود جلب نموده است.

چیزی مشابه موی گربه در سیستم نمونه برداری مریخ نورد ناسا گیر کرد

همواره پس از هر بار استفاده از یکی از ابزارهای انتهای بازوی مریخ نورد پشتکار (Perseverance) تیم مهندسی مأموریت از ابزار عکس می گیرد تا مطمئن گردد که همه چیز هنوز به خوبی کار می نماید.

هفته گذشته از هم مته مریخ نورد برای گرفتن یک نمونه هسته سنگی در سیاره سرخ استفاده شد و بدین ترتیب دوازدهمین نمونه از این نوع، که اکنون برای بازیابی در آینده با یک مأموریت جداگانه، ذخیره و مهروموم شده است، جمع آوری شد.

پس از آن تیم کنترل مأموریت تصاویری از مته و اجزای سیستم جمع آوری نمونه گرفت. اما در این تصاویر همه چیز عادی دیده نمی شد بلکه دو تکه کوچک زباله قابل مشاهده بود: یک شیء کوچک روی نمونه گیر و یک شیء کوچک مانند مو روی سوراخ مته.

آرت تامپسون (Art Thompson) مدیر پروژه در آزمایشگاه رانش جت ناسا درباره این مواد اضافی در سیستم نمونه برداری گفت: تیم اکنون در حال آنالیز منشأ زباله هاست تا دریابد که آیا از خود مریخ نورد هستند یا مربوط به بقایای خارجی از سیستم ورود به مریخ، فرود و نشستن روی سطح می شوند که در شروع مأموریت به سمت دیگری پرتاب شده بود.

تکه های سنگی ریز اطراف چرخ نمونه گیری احتمالا مواد به جای مانده از زمانی هستند که از مته برای برداشتن نمونه دوازدهم استفاده شد.

متخصصان با گرفتن عکس های بیشتری از چرخ نمونه گیری و سوراخ مته و بعلاوه منطقه ای روی سطح که هسته سنگی از آن گرفته شده است، در پی الیاف یا قطعه سنگی اضافی هستند که بتواند به روشن کردن موضوع یاری کند. به گفته تامپسون فعالیت های تشخیصی دیگری هم این هفته انجام می گردد.

اوایل سال جاری، تیم مجبور شد مانور خاصی را با مته انجام دهد تا تکه هایی سنگ را از آن خارج کند. این فرایند با خم کردن دهانه مته رو به سطح مریخ و سقوط تکه های سنگ انجام شد. حالا این تیم مشخص خواهد نمود که آیا مانور مشابهی می تواند تکه سنگ های تازه را از سیستم نمونه برداری مریخ نورد خارج کند یا خیر.

این مته، یک مته ضربه ای چرخشی است که برای استخراج هسته های سنگی از سطح مریخ طراحی شده است. مته دو حالت دارد: چرخشی تحت فشار ثابت و ضربه ای که در آن دریل با ضربه چکش-مانند همراه است. این مجموعه در انتهای بازوی رباتیک مریخ نورد قرار گرفته است که مانند دستی است که دوربین های علمی، تحلیل گرهای معدنی و شیمیایی و مته را حمل می نماید.

در همین حال، ارین گیبونز (Erin Gibbons) عضو تیم علمی مریخ نورد اشاره نمود که از این فرصت استفاده می نمایند تا با دقت بیشتری به صخره ها و خاک اطراف مریخ نورد نگاه نمایند. او گفت: یکی از مزیت های ثابت ماندن پشتکار هنگام جمع آوری داده های مربوط به اجسام خارجی در مته، این است که زمان کافی برای آنالیز صخره های اطراف چرخ ها را فراهم می نماید. ما به وسیله سنگ بستر و بلوک های شکسته بسیار جذابی که در دلتا فرو افتاده اند، احاطه شده ایم.

عکس ها: شرایط سیستم نمونه برداری مریخ نورد پشتکار پس از جمع آوری دوازدهمین نمونه از سطح مریخ

Credit: NASA/JPL-Caltech

منابع: Universe Today, Tweak Town

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 مرداد 1401 بروزرسانی: 23 مرداد 1401 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 2147

به "چیزی مشابه موی گربه در سیستم نمونه برداری مریخ نورد ناسا گیر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چیزی مشابه موی گربه در سیستم نمونه برداری مریخ نورد ناسا گیر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید