چند وقت یکبار مسواک را عوض کنیم؟

به گزارش سفر به آنتالیا، نمناک/همه ما می دانیم چه موقع لباس و یا کفش های خود را تعویض کنیم اما در رابطه با مسواک و وسایل بهداشتی چندان مطلع نیستیم و رعایت آن را جدی نمی گیریم که در دراز مدت خود موجب آسیب دندان و بافت لثه می گردد برای جلوگیری از بروز چنین مسائلی به موقع مسواک خود را تعویض کنید. چند وقت یکبار باید مسواک و یا سر مسواک برقی را تعویض کنید ؟ انجمن دندان پزشکی و بسیاری از دندان پزشکان توصیه می نمایند مسواک را هر سه ماه یک بار یا به محض ساییده و فرسوده شدن موها که اثر خود را از دست می دهند تعویض کنید. علاوه براین تحقیقات بالینی نشان می دهد یک مسواک جدید می تواند پلاک بیشتری را نسبت به نوع فرسوده از بین ببرد البته مطمئن شوید مسواک برای پاکسازی دندان ها به خوبی کار می نماید.

چند وقت یکبار مسواک را عوض کنیم؟

تعویض مسواک یا سرمسواک برقی بعد از بیماری

مسواک باکتری های دهان را از بین می برد و از شما در برابر ابتلا به بیماری ها محافظت می نماید بنابراین برای حداکثر اثر بخشی و بهداشت پس از سرماخوردگی ، ویروس و ...مسواک را تعویض کنید .

انواع مسواک ها

دو نوع مسواک وجود دارد:

دستی

الکتریکی

مسواکی را انتخاب کنید که در استفاده از آن راحت هستید و شما را ترغیب کند ، دندان های خود را به طور مرتب مسواک بزنید. مسواک دستی قابل حمل که در مواقع احتیاج از آن بهره ببرید ، هیچ سر و صدایی ندارد و کنترل فشار وارد شده بر روی دندان ها را دارد.

مسواک الکتریکی به شارژ احتیاج دارد و کمی دست و پا گیر است با این حال، حرکت چرخشی سر مسواک باعث تمیزی بین دندان و هم خط لثه می گردد. بسیاری از مسواک های الکتریکی سنسوردارند تا مطمئن شوند که به اندازه لازم فشار بر روی دندان ها وارد می نمایند.

محافظت از مسواک

مهم نیست از چه نوع مسواکی استفاده می کنید اما متخصصان در این زمینه توصیه می نمایند بعد از مسواک زدن ، خوب آن را زیر آب بشوئید و به صورت عمودی قرار دهید تا خشک گردد .

نگهداری مسواک در یک ظرف در بسته یا در پوش های خود مسواک اشتباه است زیرا باعث ایجاد باکتری و تکثیر آن می گردد علاوه براین بهتر است در طول سفر از مسواک یکبار مصرف بهره ببرید.

عوارض جدی رعایت نکردن زمان تعویض مسواک

حتما با خود می گویید که آیا حتما باید این زمان رعایت گردد یا اگر رعایت نگردد آیا عوارضی بروز خواهد نمود ؟ پاسخ را با شرح در ادامه بخش سلامت دهان و دندان نمناک آورده ایم .

مسواک به مرور با استفاده مکرر ساییده شده و مثل سابق توانایی حذف پلاک از روی سطح دندان را ندارد بنابراین هر بار مقداری از آنها باقی می مانند.

ابتلا به بیماری پریودنتال و از دست دادن دندان، به دلیل تجمع عمده پلاکها روی دندان از بدترین عوارض تعویض نکردن مسواک در زمان مناسب است. چنانچه بارها گفته ایم بر اثر ماندن پلاک ها روی سطح دندان به مروز استحکام دندان ها از بین رفته و خراب شوند. دقت داشته باشید که وجود پلاک روی دندان تنها به خراب شدن دندان ختم نمیگردد بلکه مشکلاتی جمله تورم لثه ها، التهاب، تحریک و بیماری های لثه ای را موجب خواهند شد.

مشکل دیگری که با استفاده مکرر از مسوالک فرسوده بروز می نماید تحریک دندان و لثه است که به ایجاد شکاف های V شکلی نزدیک خط لثه ها منجر می گردد.

بخش سلامت دهان و دندان نمناک توصیه می نماید برای جلوگیری زا بروز چنین مشکلاتی هر فصل یک مسواک جدید برای خود خریداری نموده و از بروز چنین عوارضی جلوگیری کنید .

منبع: همگردی
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 فروردین 1400 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1589

به "چند وقت یکبار مسواک را عوض کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند وقت یکبار مسواک را عوض کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید