فناوری نانو آب دریا را هم شیرین می کند

دانشمندان به دانش استفاده از نانوحفرات در تصفیه آب دریا دست یافتند.

فناوری نانو آب دریا را هم شیرین می کند

به گزارش خبرنگار همه نانومنفذ ها (نانوپورها) به یک اندازه نیستند و قطر آن ها بین 1 تا 10 نانومتر متغیر است. کوچکترین این نانوحفرات به نام (SDNs) ها دارای قطر کمتر از 10 نانومتر هستند که تنها در آزمایش های مربوط به اندازه گیری دقیق پارامتر های انتقال از آن ها استفاده شده است.

اما اکنون تیمی از دانشمندان آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور (LLNL) و هفت موسسه دیگر به سرپرستی موسسه فناوری ماساچوست، بررسی های بیشتر بر روی این نانوحفرات را شروع کرده و شکاف های اساسی در درک هیدرودینامیک نانو، غربال مولکولی، ساختار سیال و ترمودینامیک را شناسایی کرده اند.

به گفته اعضای این تیم، درک بهتر فرآیند های مولکولی و یونی انتقال در مقیاس نانو می تواند به فناوری های نوین مانند غشا های جدید برای تصفیه آب، ساخت مواد جدید با نفوذپذیری گاز ها و دستگاه های ذخیره انرژی منجر شود.

نانو ذرات نورانی که مرگ سلولهای سرطانی را چند برابر می کند

SDN ها می توانند مانند یک غربال برای یون های موجود در آب دریا استفاده شده و به عنوان نوعی آب شیرین کن، در تصفیه آب دریا استفاده شوند. همچنین می توان از آن ها برای تولید برق و انرژی استفاده کرد.

این تیم پیروز به درک حقایق جدیدی در حیطه رفتار های نانو در حوزه حمل و نقل مولکولی و یونی و محدودیت های مکانیکی آن ها شدند که همچنین فرصت هایی را برای اکتشاف روش های جدید طیف سنجی فراهم کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 13 آبان 1398 بروزرسانی: 13 آبان 1398 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 419

به "فناوری نانو آب دریا را هم شیرین می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوری نانو آب دریا را هم شیرین می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید