طرز تهیه حلوای گل سرخ به 3 روش بوتیکی، ساده و رولی

به گزارش سفر به آنتالیا، آیا طعم حلوای گل سرخ را چشیده اید؟ حلوای گل سرخ یا حلوا گل محمدی، یکی از به ویژه برای وعده افطار است که به شکل های مختلفی تهیه می گردد. معمولا نوع بوتیکی حلوا گل سرخ، متداول تر است ولی به صورت رولی و ساده هم می توان حلوای گل سرخ را درست کرد. در این مقاله از در به طرز تهیه حلوا گل سرخ بوتیکی، رولی و ساده می پردازیم و فوت و فن های پخت و تهیه حلوای گل محمدی را به شما آموزش خواهیم داد.

طرز تهیه حلوای گل سرخ به 3 روش بوتیکی، ساده و رولی

طرز تهیه حلوای گل سرخ بوتیکی

زمان آماده سازی مواد: 10 دقیقه

زمان مورد احتیاج برای پخت حلوای گل سرخ بوتیکی: 30 دقیقه

مواد لازم برای تهیه حلوا گل سرخ

آرد: 1/2 لیوان دسته دار فرانسوی

پودر قند: 1/3 لیوان دسته دار فرانسوی

کره یا روغن جامد: 1/3 لیوان دسته دار فرانسوی

گلاب: 1/3 لیوان دسته دار فرانسوی

پودر گل محمدی خشک شده: 1/4 لیوان دسته دار فرانسوی

مغز گردو پودر شده: 1/3 لیوان دسته دار فرانسوی

پودر هل: 1/2 قاشق چای خوری

مراحل طرز تهیه حلوای گل سرخ مجلسی

حلوای گل سرخ به عنوان یکی از دسرهای ساده و خوشمزه ماه رمضان بسیار پرطرفدار است. البته این حلوا را در مناسبت های مذهبی دیگر یا به عنوان دسر برای مهمانی یا عصرانه هم می توانید درست کنید. این دسر به راحتی روی شعله اجاق گاز تهیه می گردد و برای فرم گرفتن کافی است در یخچال نگه دارید. برای مشاهده و آموزش جزییات تهیه این حلوا، مراحل زیر را انجام دهید.

مرحله اول: آرد و پودر قند را الک کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه حلوا گل سرخ، آرد را 2 تا 3 مرتبه الک کنید تا ناخالصی های آن گرفته گردد. پودر قند را هم جداگانه الک کنید تا یکدست گردد. برای خرید و می توانید به صورت تلفنی، اینترنتی و حضوری از فروشگاه های زنجیره ای اقدام کنید.

مرحله دوم: گل های محمدی را آسیاب کنید

دراین مرحله کره یا روغن جامد را در دمای محیط قرار دهید تا کمی نرم شوند. گل های محمدی خشک شده را در آسیاب بریزید و آنها را آسیاب کنید تا کاملا نرم شوند. سپس به طور جداگانه، آنها را الک کنید تا یک پودر نرم داشته باشید.

و را می توانید با قیمت مناسب و از برندهای مختلف، به صورت تلفنی، اینترنتی و حضوری از مجموعه فروشگاه های زنجیره ای بخرید.

مرحله سوم: بقیه مواد را آماده کنید

بعد از خارج کردن پودر گل سرخ از آسیاب کن، گردوهای پوست گرفته را هم در آسیاب کن بریزید و آنها را کاملا پودر کنید تا یکدست گردد. مغز گردو را کنار بگذارید. برای خرید می توانید به صورت حضوری به فروشگاه های زنجیره ای سر بزنید و آن را تهیه کنید یا به صورت تلفنی یا اینترنتی آن را بخرید.

مرحله چهارم: آرد را تفت بدهید

در این مرحله از طرز تهیه حلوا گل سرخ، یک تابه را روی حرارت قرار دهید تا گرم گردد. سپس آرد الک شده را در آن بریزید و حرارت را روی حالت ملایم تنظیم کنید. مدام آرد را تفت بدهید تا طعم خام آن گرفته گردد.

بسته به شعله ای که آرد را روی آن تفت می دهید، 10 تا 15 دقیقه زمان برای تفت دادن آرد اختصاص دهید. اگر نمی خواهید رنگ حلوایتان تیره گردد، قبل از اینکه رنگ آرد تغییر کند، آن را از روی حرارت بردارید.

مرحله پنجم: آرد را الک کنید

بعد از آماده شدن آردها و تفت دادن آنها، اجازه دهید آرد کمی سرد گردد و از دما بیفتد. سپس دوباره آرد بو داده شده را از الک رد کنید. این کار باعث می گردد بافت حلوای گل محمدی شما در نهایت بسیار نرم و لطیف گردد. بعد از الک کردن مجدد، آردها را به تابه برگردانید. شعله را روشن نموده و حرارت را بسیار ملایم کنید.

مرحله ششم: روغن و کره را اضافه کنید

در حالی که آردها هنوز گرم هستند، روغن جامد یا کره را به حلوا گل سرخ اضافه کنید. مواد را با قاشق چوبی به هم بزنید تا یکدست شوند تا یک خمیر ترک ترک ولی نرم داشته باشید. حدود 5 دقیقه مخلوط آرد و روغن را هم بزنید. در این مدت حرارت باید خیلی ملایم باشد.

مرحله هفتم: بقیه مواد را اضافه کنید

در حالی که تابه هنوز روی حرارت است، پودر گردوی آسیاب شده را به تابه بیفزایید و دوباره مواد را هم بزنید تا یکدست شوند. بعد تابه را از روی حرارت بردارید و همان طور که مخلوط آرد هنوز داغ است، گلاب را به آرامی به مواد حلوای گل سرخ بیفزایید.

پودر قند را هم به مواد اضافه کنید و کاملا با قاشق هم بزنید تا ذوب گردد و به خورد حلوا برود. برای خرید می توانید به صورت تلفنی، حضوری و اینترنتی از فروشگاه های زنجیره ای آن را تهیه کنید.

مرحله هشتم: حلوا را آماده کنید

در این مرحله، پودر هل و پودر گل محمدی آسیاب و الک شده را هم درنهایت به حلوا اضافه کنید و کاملا مخلوط کنید تا یکدست و منسجم گردد. حلوا را روی حرارت ملایم بگذارید تا گرم گردد و مواد به خورد یکدیگر بروند.

روی حرارت مدام مواد حلوا را هم بزنید. اگر حس کردید حلوا زیادی سفت است، کمی گلاب دیگر به آن اضافه کنید و دوباره هم بزنید. در آخر باید یک حلوای یکدست و لطیف داشته باشید. برای خرید از فروشگاه های زنجیره ای به صورت اینترنتی، تلفنی و حضوری اقدام کنید.

مرحله نهم: حلوای گل سرخ را در قالب بریزید

بعد از اینکه مایه حلوای گل سرخ آماده شد، شعله را خاموش کنید و مقداری از مواد حلوا بردارید و در قالب سیلیکونی بریزید. با قاشق روی حلوا را فشار دهید تا داخل قالب سفت گردد. همه مواد را که در قالب ریختید، قالب را در یخچال به مدت 2 تا 3 ساعت قرار دهید تا خودش را بگیرد.

مرحله دهم: حلوای گل سرخ را سرو کنید

در آخرین مرحله از طرز تهیه حلوا گل سرخ، بعد از اینکه حلوا خودش را گرفت، قالب را از یخچال بیرون بیاورید و از زیر قالب را فشار دهید تا حلوا ها از قالب بیرون بیایند. حلوای گل سرخ را در ظرف مناسب سرو قرار دهید و روی آنها را به دلخواه با پودر پسته، پودر نارگیل، پودر قند یا پودر گل محمدی تزیین و سرو کنید.

برای تهیه و از فروشگاه های زنجیره ای به صورت اینترنتی، حضوری و تلفنی اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه حلوای پسته ساده و بوتیکی

طرز تهیه حلوای گل سرخ بدون قالب

برای تهیه حلوا گل محمدی ساده و بدون قالب، بعد از اینکه مایه حلوا را مانند بالا درست کردید، وقتی هنوز مایه حلوا داغ است، آن را در یک ظرف پهن و کم عمق بریزید و با قاشق روی آن را صاف کنید.

ظرف را به مدت 3 ساعت در یخچال بگذارید. سپس آن را بیرون بیاورید و با چاقوی تیز آن را به قطعات دلخواه برش بزنید. برش ها را به آرامی جدا کنید و در ظرف سرو گذاشته و تزیین کنید.

طرز تهیه حلوا گل سرخ رولی

برای رولی کردن حلوای گل سرخ، بعد از اینکه مایه حلوا را درست کردید، روی یک پلاستیک فریزر را کمی چرب کنید و مایه حلوا را روی آن بریزید. با وردنه، حلوا را باز کنید و اطراف آن را برش بزنید تا یک مستطیل داشته باشید. روی سطح حلوا را کمی پودر گل سرخ یا پودر قند (یا تزیینات دلخواه) بپاشید.

از قسمت پایین، آغاز به رول کردن حلوا کنید. سپس رول به دست آمده را به مدت 2 تا 3 ساعت در یخچال قرار دهید تا سفت گردد. بعد از اینکه حلوا خودش را گرفت، با یک چاقوی تیز، آن را برش بزنید و در ظرف مناسب سرو کنید.

فوت و فن های طرز تهیه حلوای گل سرخ

*برای اینکه حلوا را در قالب بریزید، اگر قالبتان سیلیکونی است، احتیاجی به چرب کردن آن وجود ندارد ولی اگر قالب غیر سیلیکونی دارید، بهتر است آن را کمی چرب کنید و بعد حلوا را به آن بیفزایید.

*اگر هنگامی که آرد داغ است پودر قند را داخل آن بریزید، خمیر خشک می گردد.

*برای خوشرنگ تر شدن حلوای گل محمدی، می توانید در آخرین مرحله، چند قطره رنگ خوراکی به مایه حلوا اضافه کنید.

سوالات متداول

چه کار کنیم که حلوای گل سرخ نرم و لطیف گردد؟

برای اینکه حلوا بافت نرمی داشته باشد، حتما آرد را یک بار قبل از تفت دادن و یک بار بعد از تفت دادن، الک کنید. گردو و گل محمدی را هم کاملا پوره کنید. گل محمدی را هم الک کنید تا همه مواد یکدست و نرم شوند.

چرا حلوای گل سرخ من ترک می خورد؟

اگر حلوای گل سرخ ترک می خورد، ممکن است اندازه گلاب کم باشد، چون جنس آردها در بازار فرق دارد و شاید به اندازه بیشتری گلاب احتیاج داشته باشید. اگر هم حلوا سرد شده باشد و بخواهید مواد را اضافه کنید، احتمال ترک خوردن آن وجود دارد.

منبع: افق کوروش
انتشار: 7 اسفند 1401 بروزرسانی: 7 اسفند 1401 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 2241

به "طرز تهیه حلوای گل سرخ به 3 روش بوتیکی، ساده و رولی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه حلوای گل سرخ به 3 روش بوتیکی، ساده و رولی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید