صنایع پیشران و اولویت دار برای سرمایه گذاری شناسایی شد

به گزارش سفر به آنتالیا، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از شناسایی صنایع اشباع و دارای ریسک سرمایه گذاری بالا و همچنین صنایع پیشران و اولویت دار برای سرمایه گذاری خبر داد و گفت که این فهرست در اختیار سرمایه گذاران قرار داده شده و تمهیداتی در سال 1399 اتخاذ خواهد شد که سرمایه گذاران به طرف صنایع پیشران و اولویت دار حرکت کنند.

صنایع پیشران و اولویت دار برای سرمایه گذاری شناسایی شد

سعید زرندی در گفت وگو با سفر به آنتالیا، با بیان اینکه به موجب سیاست های توسعه سرمایه گذاری در بخش صنعت، معدن و تجارت در سال های اخیر، ظرفیت های تولیدی و خدماتی زیادی در کشور ایجاد شده است، اظهار کرد: علی رغم تلاش های وزارت صمت در هدایت سرمایه گذاران، در برخی از رشته فعالیت ها ظرفیت های ایجادشده از نیاز کشور بیشتر است و بعضاً موجب شده تا برخی واحدها در حداکثر ظرفیت فعالیت نکنند.

به گفته وی گرچه توسعه صادرات می تواند این مشکل را رفع کند، اما نوع محصولات، نداشتن صرفه و پتانسیل صادراتی، کیفیت تولیدات و... مانع عملیاتی شدن این راه چاره است.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت با اشاره به اهمیت صرف بهینه منابع جهت سرمایه گذاری های جدید، شرح داد: با همکاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، خانه صنعت، معدن و تجارت ایران و معاونت های تخصصی و سازمان های تابعه این وزارت خانه، فعالیت های اشباع و دارای ریسک سرمایه گذاری بالا که ایجاد ظرفیت جدید در آنها توصیه نمی شود، البته سرمایه گذاری در این صنایع، صرفاً با هدف صادرات قابل قبول بوده و مورد تأیید است.

هم اکنون این لیست در پورتال وزارت صمت (www.gov.ir) قابل مشاهده است. در این زمینه 1355 محصول با ریسک سرمایه گذاری بالا شناسایی شده که اینجا قابل مشاهده است.

وی افزود: سیاست وزارتخانه ممنوعیت برای تاسیس این واحدها نیست چرا که به لحاظ قانونی هم امکان پذیر نیست؛ اما تمهیداتی در سال 1399 اتخاذ خواهد شد که سرمایه گذاران به طرف صنایع پیشران و اولویت دار حرکت کنند.

51 رشته فعالیت پیشران و دارای اولویت در گروه محصولات شیمیایی و پتروشیمی، فلزات اساسی، غذایی و آشامیدنی، وسایل نقلیه موتوری و تجهیزات حمل و نقل دریایی، ماشین آلات و تجهیزات، لاستیک و پلاستیک، ماشین آلات و دستگاه های برقی، وسایل ارتباطی و تجهیزات پزشکی، نساجی و پوشاک و کاغذ و محصولات کاغذی شناسایی شده که لیست آن ها در اینجا قابل مشاهده است.

زرندی با بیان اینکه تلاش وزارت صمت این است که سیاست های حمایتی خود را به طرف صنایع پیشران به حرکت در بیاورد، گفت: رشته فعالیت های صنعتی پیشران براساس شاخص هایی مانند سهم در ارزش اضافه نموده، اشتغال، صادرات، تأثیرگذاری بالا در زنجیره تولید و جایگزینی واردات استخراج شده است. البته این دو فهرست برای نظرخواهی بیشتر برای سایر مراکز جهت اظهارنظر ارسال شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 917

به "صنایع پیشران و اولویت دار برای سرمایه گذاری شناسایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنایع پیشران و اولویت دار برای سرمایه گذاری شناسایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید