شیب نرخ سود صعودی شد، رکوردشکنی در بازار بدهی

به گزارش سفر به آنتالیا، خبرنگاران : شیب نرخ سود سررسید های مختلف در بازار ثانویه اوراق دولتی صعودی شد و نرخ سود یک ساله به سطح 18.1 درصد افزایش یافت.

شیب نرخ سود صعودی شد، رکوردشکنی در بازار بدهی

به گزارش خبرنگاران، در روزی که بورس بواسطه کاهش ارزش معاملات یک روز نزولی دیگر را ثبت کرد در بازار بدهی ارزش معاملات رکورد شکست.

البته مقدار معامله شده در این بازاربه دلیل دو عمق کاملا متفاوت قابل مقایسه نیست اما تحلیل گران اعتقاد دارند جهت دو بازار می تواند حاوی اشاره و نشانه های باشد.

رکوردشکنی داد و ستد در بازار بدهی

روز دوشنبه بازار اوراق بدهی دولتی تغییرات چشمگیری را تجربه کرد. ازیک طرف حجم معاملات رکورد جدیدی را ثبت کرد. معاملات اوراق بدهی با 7 درصد افزایش به 260 میلیارد تومان رسید. این رقم رکورد قابل توجهی در هفته های اخیر است.به نظر می رسد آنچه موجب رکوردشکنی معاملات در بازار اوراق و رونق خریدوفروش شده بازار سهام است. درواقع رونق این بازار را باید در ارتباط با تثبیت شرایط بازار سهام و استقبال بیشتر سرمایه گذاران از اوراق بدهی دانست.

نرخ سود در بازار بدهی

از طرف دیگر شیب منحنی بازده افزایش یافت. تا پیش ازاین منحنی بازده در سررسیدهای دو سال و نیم به بالا تقریباً مسطح بود. اما منحنی روز دوشنبه شیب صعودی خود در سررسیدهای بالا را حفظ کرد. نرخ سود اوراق یک ساله با 1 دهم افزایش به 18.1 درصد رسید. نرخ های کوتاه مدت نیز افزایش داشتند. افزایش نرخ های امروز را شاید بتوان به محدود بودن تعداد اوراق با سررسیدهای کوتاه مدت نسبت داد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1292

به "شیب نرخ سود صعودی شد، رکوردشکنی در بازار بدهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیب نرخ سود صعودی شد، رکوردشکنی در بازار بدهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید