دلار زدایی؛ راهبرد روسیه و چین علیه آمریکا

به گزارش سفر به آنتالیا، نشست های دو روزه میان شی جین پینگ و ولادیمیر پوتین روسای جمهوری چین و روسیه بی سابقه خوانده شد زیرا در شرایط تاریخی تنش های کم سابقه این دو کشور با آمریکا و برای اولین بار با هدف استقلال از دلار برگزار می گردد.

دلار زدایی؛ راهبرد روسیه و چین علیه آمریکا

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه که روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در کاخ کرملین، بیانیه مشترک سران دو کشور را قرائت می کرد، گفت: روسیه و چین با توجه به اهمیت بالا و بدون جایگزین برجام برای حل و فصل وضعیت پیرامون برنامه هسته ای ایران، پایبندی خود را به اجرای پایدار و همه جانبه توافق ها بویژه در چارچوب توافق بین المللی مطابق با قطعنامه 2231 شورای امنیت، حفظ می نمایند.

این تاکید در مقدمه این بیانیه حاکی از آن است که کاسه صبر دو عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل از نقض عهدها و تهدیدهای مکرر آمریکا لبریز شده است.

در بیانیه سران روسیه و چین همچنین بر حمایت دو کشور از همکاری های بازرگانی سودمند با ایران و مخالفت با تحریم های یکجانبه و فراملی که از سوی امریکا اعمال می گردد، تاکید شده است.

یک روی سکه تاکید بر تعامل تجاری با ایران، ناخرسندی سیاسی از یکجانبه گرایی آمریکا در سایه سیاست های ترامپ است اما روی دیگر سکه آن است که چین و روسیه دیگر حاضر نیستند مزایای تجارت با ایران را به سود واشنگتن در حالی از دست بدهند که آمریکا دائماً به تحریم علیه روسیه و چین و نیز تحمیل تعرفه های سنگین علیه کالاهای چینی ادامه می دهد.

به همن دلیل، جین پینگ به حمایت های گسترده و بی رویه دولتها از اقتصادشان در عرصه جهانی انتقاد کرد و بدون ذکر نام کشوری تحریم های یکجانبه علیه بعضی کشورها را مورد انتقاد قرار داد.

پوتین در ادامه سخنان خود گفت که روسیه و چین مصمم به استفاده از ارزهای ملی در معاملات دوجانبه هستند.

وی ادامه داد: موافقت نامه ای که امروز بین دو کشور امضا شد استفاده از ارزهای ملی در معاملات بازرگانی دو کشور را تسهیل می نماید.

وی در ادامه خطاب به رئیس جمهوری چین گفت: من و شما افزایش سطح مبادلات بازرگانی دو کشور به سطح 100 میلیارد دلار را هدف قرار داده بودیم و سال گذشته به 108 میلیارد دلار رسیدیم، سال جاری هم تاکنون نسبت به سال گذشته در این زمینه شاهد رشد هستیم.

رئیس جمهور چین در شرایطی راه مسکو را برای شرکت در نشست دو روزه اقتصاد بین المللی سن پترزبورگ در پیش گرفت که وزارت خارجه آمریکا با صدای بلند و لحن خصمانه ای گفته بود در این نشست شرکت نمی نماید؛ به این ترتیب به نظر می رسد راه رویارویی اقتصادی در جنگ سرد چین و آمریکا از روسیه می گذرد.

سرگئی لوزیانین مدیر انجمن شرق دور در آموزشگاه علوم روسیه در گفت و گو با سایت گازیتو روسیه بر این باور است که هر دو کشور چین و روسیه مصمم به استقلال از آمریکا هستند و بر این موضوع بیش از همواره تاکید می نمایند.

وی می افزاید: نه چین برادر بزرگتر روسیه است و نه روسیه خود را برادر بزرگتر چین می داند اما هر دو کوشش می نمایند نظامی را در اوراسیا برپا نمایند که بر هژمونی آمریکایی متکی نباشد.

شبکه راشاتودی روسیه نیز در گزارشی به نقل از بعضی ناظران اقتصاد بین الملل نوشت: مشکل اینجاست که بیشتر سرمایه گذاری های چین در روسیه از کانال اموال دولتی است زیرا بازرگانان چینی عمدتاً به علت ترس از تحریم های آمریکا به سرمایه گذاری در روسیه روی نمی آورند اما کارشناسان چاره مشکل را در ساختاری شبیه آن چیزی می دانند که اتحادیه اروپا برای تجارت با ایران پیش بینی نموده است. (ساز و کار ویژه اقتصادی ایران و اروپا موسوم به اینستکس)

به این ترتیب بعد از ساز و کار ایران و اروپا، چارچوب های کار جدید جهانی و نظام اقتصادی دیگری به دور از تحریم های یکجانبه آمریکا با پرهیز از کاربرد دلار در تعاملات اقتصادی در حال شکل گیری است؛ تشکیلاتی که چین و روسیه را از مزایای تجارت با ایران نیز برخوردار و در واقع نسخه کاربردی جنبش عدم تعهد را اجرایی خواهد نمود.

چند روز پیش از این نشست، کارشناسان روس از ضرورت ایجاد ارز آسیایی برای مقابله با تهدیدهای آمریکا گفته بودند.

اولگا ساموفالووا در روزنامه وزگلاد نوشت: پیشنهاد ایجاد ارز واحد آسیایی را ماهاتیر محمد رئیس جمهور مالزی در انجمن اقتصادی توکیو داد و اکنون زمان توجه جدی و عملی به این پیشنهاد رسیده است. از حیث نظری این ارز جدید می تواند قطبی تازه در نظام پولی جهانی به وجود آورد و دلار را شکست دهد.

دو روز پیش از نشست سن پترزبورگ کرل دیمیتریف رئیس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه گفت که صندوق سرمایه گذاری روسیه آمادگی دارد صندوق مشترک جدیدی را بر پایه یوان چین بسازد و دست از ارز آمریکایی بشوید؛ این همان چیزی است که در بیانیه اخیر چین و روسیه دورنمای ارز جدید و نظام پولی تازه را ترسیم کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 دی 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 538

به "دلار زدایی؛ راهبرد روسیه و چین علیه آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلار زدایی؛ راهبرد روسیه و چین علیه آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید