داستان 121 بنای ارزشمند که به کافه تبدیل شدند

به گزارش سفر به آنتالیا، به گفته مسئولان گردشگری شعار تهران قدیم به مثابه یک موزه در تورهای تهرانگردی که جوانان زیادی از آن ها استقبال می نمایند، تحقق پیدا نموده است.

داستان 121 بنای ارزشمند که به کافه تبدیل شدند

مسئول برگزاری جشنواره کافه مقصد گردشگری با اشاره به اینکه کافه ها صنف مجزا ندارند گفت: 121 بنای ارزشمند در تهران به کافه تبدیل شده اند این اتقاق موجب شده تا این بناها از تخریب نجات پیدا نمایند.

سومین دوره نمایشگاه ملی و جشنواره کافه مقصد گردشگری شهری از سوم تا هشتم شهریور ماه در کاخ سعدآباد برگزار می گردد. پیرو برگزاری این جشنواره یک نشست پیش از ظهر روز سه شنبه (اول مرداد ماه) در باغ موزه قصر برگزار گردید.

در این نشست حمید شاهین پور مسئول برگزاری جشنواره گفت: در این دوره از جشنواره به موضوع آشپزی حرفه ای کافه ها و صنایع مرتبط، فراورینمایندگان مواد، انواع شربت ها، میزبانی، معماری کافه ها توجه شده است.

شاهین پور با اعلام اینکه در سه سال اخیر خانه های ارزشمند زیادی به کافه تبدیل شده که در معرض تخریب قرار داشتند اعلام کرد: 121 خانه و بنای ارزشمند در تهران به کافه تبدیل شده اند که اتفاق خوبی در نگهداری از این بناهاست.

وی اضافه نمود: کافه ها اولین صنفی بودند که ثبت شدند. اولین قانونی که مصوب شد، طرز بنای کافه بود ولی اکنون بعد از 91 سال کافه ها دیگر صنف نیستند، بلکه زیر نظر اتحادیه آبمیوه و بستنی کار می نمایند. یکی از معضلات نداشتن صنف رها بودن قیمت هاست.

وی گفت: در راستای فعالیت های صنعت کافه، مسابقات باریستا و قهوه نگاری لته آرت برگزار گردید. ما در جشنواره کافه مقصد گردشگری، مسابقات عکاسی حرفه ای کافه، آشپزی، خدمات پذیرایی را داریم. متأسفانه در حوزه خدمات پذیرایی و گردشگری توجه کمی به امر میزبانی دیده شده است. ما قصد داریم در این جشنواره به بهبود خدمات میزبانی بپردازیم.

مسئول برگزاری جشنواره کافه مقصد گردشگری اضافه نمود: در بعضی از مراکز مشاهده شده که غیرمحترمانه و غیرحرفه ای از میهمان پذیرایی می گردد این در شرایطی است که میزبانی شاخصه مهم ایرانی ها است. معمولا بیشترین ریزش مشتری ها یک کافه به دلیل رفتار بد میزبان است. ما می خواهیم با برگزاری این جشنواره، برای جلوگیری از این اقدامات نهضتی را به وجود آوریم و به این سمت برویم که موضوع میزبانی در مرکز خدمات پذیرایی رعایت گردد.

حضور صد ون کافه در کاخ سعدآباد

شاهین پور همچنین درباره ون کافه ها نیز گفت: در این دوره از جشنواره یکصد خودروی سیار یا همان ون کافه نیز به کاخ سعدآباد می آیند.

وی اضافه نمود: سال جاری در توافقی با سازمان صدا و سیما، یک برنامه تلویزیونی نیز درباره کافه خوب فراوری می گردد. در این برنامه تلویزیونی، این بار داورها به کافه ها سر می زنند و در نهایت 30 کافه انتخاب خواهد شد.

در ادامه این برنامه پرهام جانفشان مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران نیز گفت: زمانی که گردشگر به کافه می رود، می خواهد در بخشی از اوقات روزانه خود، یک شادابی و نشاطی را داشته باشد. در جهان استارت آپ ها و اتفاقات بزرگ در محیط های کافه ای اتفاق افتاده، بنابراین کافه ها محل گفتگوی افراد و خلق اتفاقات مهم بوده است.

این نوع جشنواره ها یاری می نمایند که چنین مکان هایی به عنوان مقاصد گردشگری رونق داشته باشند.

در ادامه مهدی سیف، رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران نیز گفت: ایرانی ها به میهمان نوازی معروف هستند، اما باید دید اگر این میهمان نوازی به عنوان یک شغل محسوب گردد، آیا باز هم ما را به عنوان میهمان نواز خواهند شناخت یا خیر. توجه به این مقوله، نکته ای است که سال جاری در جشنواره به آن پرداخته می گردد.

منبع: مهر

منبع: همگردی
انتشار: 4 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 291

به "داستان 121 بنای ارزشمند که به کافه تبدیل شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان 121 بنای ارزشمند که به کافه تبدیل شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید