جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه پنجم بهمن 99

به گزارش سفر به آنتالیا، شاخص بورس امروز مثل روز های گذشته کار خود را با فرایند صعودی شروع کرد. تا جایی که بعد گذشت 30 دقیقه شاهد رشد دوباره 26 هزار و 100 واحدی شاخص کل هستیم و عمده این رشد بیشتر بر دوش نماد های فولاد، فملی، شستا، کگل، کچاد، تاپیکو و شپنا است. تا اینجای کار شاخص کل 2.14 درصد و شاخص هم وزن 1.02 درصد رشد نموده که نشان از شرایط بهتر برای شرکت های عظیم دارد.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه پنجم بهمن 99

ادامه امیدواری ها به بازار سبزرنگ

به گزارش خبرنگاران در ساعات اولیه بازار امروز از مجموع 329 نماد معامله شده در بورس، 257 نماد فرایند صعودی دارند و 72 نماد با رنگ قرمز به تابلو بورس آمده اند. همچنین در بازار فرابورس از مجموع 227 نماد معامله شده شاهد افزایش قیمت سهام در 142 نماد و کاهش آن در 85 نماد هستیم.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز یکشنبه پنجم بهمن ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

این بار نوبت فلزات اساسی است تا با آمار معاملات بالا عنوان برترین گروه صنعت را از آن خود نمایند. در این گروه اغلب نماد ها صعودی و دارای صف خرید هستند که از جمله شان می توان به لیدر های فلزی یعنی فولاد و فملی اشاره نمود. ذوب، فوکا، فرزین و فپنتا از معدود نماد های قرمزرنگ در گروه فلزات اساسی هستند. محصولات شیمیایی هم امروز شرایط مشابهی را تجربه می نمایند. تاپیکو، آریا و شگویا صف خرید دارند و اغلب نماد ها صعودی هستند. زنجان، شکف، بوعلی، زاگرس و پارسان در این فرایند صعودی همراه نیستند. خرینگ و نصیر از معدود نماد های قرمز بابازر خودور ها به حساب می آیند. صف خرید سنگینی برای خودرو و خساپا تشکیل شده و با نبود فروشنده حجم معاملات این دو لیدر گروه ناچیز است. صندوق های سرمایه گذاری همچنان با هجوم مشتریان روبرو هستند. با این تفاوت که در ابتدای بازار امروز تعداد کمی از نماد های ETF بیشتر از پنج درصد افزایش قیمت دارند. سیمانی ها، بانک ها، فرآورده های نفتی، استخراج کانه های فلزی، هولدینگ ها، نهاد های اقتصادی، رایانه، محصولات فلزی، عرضه برق و گاز، لاستیک و پلاستیک، قند و شکر و ماشین آلات از جمله دیگر گروه های سبزرنگ بازار امروز هستند.

فارس صف خرید شاخص ساز ها را جمع کرد

نماد هولدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس امروز بعد از یک روز توقف به علت افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی می گردد. فارس آخر هفته گذشته ابرپروژه پالایشگاه گاز بیدبلند را افتتاح نموده و با شفاف سازی در این بار نمادش در بورس متوقف شد. امروز به محض شروع معاملات پیشگشایش فارس ضمن اینکه شاهد تقاضای بالا برای خرید سهام لیدر محصولات شیمیایی هستیم، صف خرید در چند نماد شاخص ساز از جمله فولاد و فملی جمع آوری شده است. موردی که می تواند فرایند صعودی بورس امروز را با چالش روبرو کند.

نصف نماد ها به صف فروش رسیدند

با تغییر فرایند بازار در نیمه معاملات، شاهد جمع آوری صف های خرید و تبدیل آن ها به صف فروش هستیم. تا جایی که در ساعات انتهای معاملات 360 نماد که 55 درصد بازار سرمایه را تشکیل می دهند، به صف فروش رسیده اند. در طرف مقابل تنها صف خرید 65 نماد معادل 10 درصد بازار پابرجا باقی مانده است. ارزش کل صف های فروش در این ساعات به دو هزار و 500 میلیارد تومان و ارزش کل صف های خرید به حدود 700 میلیارد تومان می رسد.

عقب نشینی بورس در میانه معاملات

شاخص کل بورس تهران در انتها معاملات امروز به رشد 12 هزار و 595 واحدی اکتفا کرد و با عقب نشینی 15 هزار واحدی نسبت به ابتدای معاملات روی رقم یک میلیون و 234 هزار و 666 واحد ایستاد. در این روز شاخص کل نهایتا 1.03 درصد رشد کرد، اما شاهد کاهش 64 صدم درصدی شاخص هم وزن بودیم که نشان می دهد نماد های کوچک نتوانستند در مدار صعودی باقی بمانند. امروز فارس، فولاد، فملی، شستا، کگل و شپنا بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل گذاشتند و پارسان تنها نماد شاخص ساز با تاثیر منفی بر شاخص کل بود.

نقشه بازار در انتها معاملات روز یکشنبه پنجم بهمن ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار تا انتها معاملات کامل به رنگ قرمز درآمد و تنها چند نماد و چند گروه توانستند در برابر فشار سنگین عرضه مقاومت نمایند. بیشترین آمار معاملات مربوط به صندوق های سرمایه گذاری ETF است که اغلب آن ها امروز بیش از پنج درصد ارزش سهام خود را از دست دادند. تنها نماد های این گروه که سبز باقی ماندند، دارا یکم و پالایش بودند که صف خرید سنگینی با افزایش قیمت 10 درصدی تجربه می نمایند. خودرو و ساخت قطعات تا انتها معاملات کامل به رنگ قرمز درآمد. خساپا نزدیک به قیمت روز گذشته و خودرو دو درصد کمتر از روز گذشته به کار خود انتها دادند. در گروه فلزات اساسی فملی تا انتها ساعت معاملات به صف خرید برگشت و فولاد به رشد دو درصدی بسنده کرد. اغلب نماد های کوچک فلزی امروز قرمزرنگ بودند. محصولات شیمیایی به جز شکبیر، شفن، فارس و شغدیر همگی لباس قرمز به تن کردند و تا انتها معاملات به کلی فرایند دیگری در پیش گرفتند. فرآورده های نفتی از معدود گروه های سبز بازار امروز بودند. شپنا، شتران، شبندر و شبریز تا آخر معاملات در صف خرید باقی ماندند تا صندوق پالایش سبزرنگ بماند. بانکی ها هم شرایط مشابهی داشتند. وتجارت، وبصادر، وبملت، وپارس و ونوین سبزرنگ و دیگران قرمزرنگ بودند. هولدینگ ها نزدیک به قیمت روز گذشته به کار خود انتها دادند و سرمایه گذاری ها عموما پنج درصد ارزش سهام خود را از دست دادند. دیگر گروه های بازار هم عموما در نمای انتهای نقشه بازار رنگ قرمز به خود گرفتند.

معاملات چشم گیر 23 هزار میلیاردی در روز پرنوسان

معامله گران بورس امروز بیش از 17 میلیارد و 179 میلیون سهام و اوراق اقتصادی را در قالب یک میلیون و 700 هزار معامله به ارزش 15 هزار و 610 میلیارد تومان دادوستد کردند. اگر معاملات هفت هزار و 971 میلیارد تومانی فرابورس را هم در نظر بگیریم، ارزش کل معاملات امروز بازار سرمایه به رقمی حدود 23 هزار و 581 میلیارد تومان می رسد که تقریبا دو برابر ارزش معاملات روز گذشته است و عدد بزرگی برای شرایط این روز های بازار به حساب می آید. فرایند فردا تعیین می نماید که این حجم معاملات چشمگیر سوخت لازم برای ادامه صعود بورس است یا نشان دهنده واکنش سخت به خط مقاومت. امروز پرتراکنش ترین نماد های بورس شستا، خودرو، خساپا، شپنا، فملی، وتجارت و فولاد بودند. این فهرست در فرابورس در اختیار چخزر، سپیدار، وسپهر، ذوب، زملارد، بپیوند و شگویا بود.

حقوقی ها پشت شاخص ساز ها را خالی کردند

آنالیز تغییر مالکیت سهام در بازار نشان می دهد امروز شاهد خروج 443 میلیارد تومان پول توسط سهامداران حقیقی بودیم. این اتفاق در حال افتاده که در 30 دقیقه ابتدایی بازار 308 میلیارد تومان پول جدید به بورس وارد شده و بعد از تغییر فرایند ورق برگشته. امروز حقوقی ها پشت نماد های شاخص ساز را خالی کردند. آن ها بیشترین فروش را به ترتیب در شکبیر، شفن، فجر، فولاد، ومعادن، فارس، فملی، کاوه، کاذر و وپست داشتند که در بین آن ها چهار نماد شاخص ساز به چشم می خورد. در طرف مقابل شاهد تغییر مالکیت سهام از حقیقی به حقوقی در نماد های وبهمن، کساوه، پارسان، زاگرس، ثشاهد، نوین، وهور، واحیا، فخوز و وپاسار بوده ایم.

منبع: فرارو
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1476

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه پنجم بهمن 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه پنجم بهمن 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید