برترین و بدترین زمان برای مقدار گیری فشار خون چه زمانی است؟

به گزارش سفر به آنتالیا، امروزه افراد به دلایل گوناگون بیماری های مختلفی را تجربه می نمایند که فشار خون بالا یکی از آنهاست. فشار خون در اثر مکانیسم طبیعی بدن رخ می دهد و فشاری است که خون به رگ ها وارد می نماید.

برترین و بدترین زمان برای مقدار گیری فشار خون چه زمانی است؟

اگر هر روز در خانه فشار خون خود را مقدار می گیرید، باید برترین زمان را برای مقدار گیری فشار خون انتخاب کنید تا نتیجه دلخواهتان را کسب کنید.

امروزه افراد به دلایل گوناگون بیماری های مختلفی را تجربه می نمایند که فشار خون بالا یکی از آنهاست. فشار خون در اثر مکانیسم طبیعی بدن رخ می دهد و فشاری است که خون به رگ ها وارد می نماید. زمانی که فشار خون به بیماری تبدیل می گردد مقدار این فشار از سطح طبیعی خارج می گردد و به رگ ها آسیب می زند.

اگر بطور مزمن فشار خون سیستولیک فرد بزرگسالی بالای 14 و فشارخون دیاستولیک 9 باشد فرد مبتلا به فشار خون بالا است و باید تحت درمان قرار بگیرد. دراین بخش قصد داریم در خصوص زمان مقدار گیری یا همان گرفتن فشار خون صحبت کنیم، اما پیش از آن به نکات مهمی که احتیاج است بدانید پرداخته ایم.

پرفشاری خون چیست و چند نوع دارد؟

پرفشاری خون به دو دسته تقسیم می گردد:پرفشاری اولیه و پرفشاری ثانویه.

پرفشاری اولیه: این نوع فشار خون که معمولا در افراد مسن رخ می دهد حدود 90 درصد افراد را درگیر نموده است و تا کنون دلایل خاصی بجز سابقه خانوادگی، مصرف سیگار و الکل، سبک نادرست زندگی، افزایش وزن و مصرف غذا های شور در دراز مدت برای آن ذکر نشده است.

پرفشاری ثانویه: در این مورد عوامل ذکر شده ربطی به فشار خون بالا ندارد بلکه ممکن است نشانه بیمار های دیگر در بدن مثل:بیماری های قلبی -ریوی، کم کاری تیروئید، بیماری های غدد و برخی دارو ها ... باشد.

آیا فشار خون الگوی روزانه ای دارد؟

فشار خون یک الگوی روزانه دارد. به طور معمول شب هنگام خوابیدن، فشار خون پایین تر است و چند ساعت قبل از بیدار شدن آغاز به افزایش می نماید و در طول روز این افزایش ادامه دارد و معمولاً در اواسط بعد از ظهر اوج می گیرد، سپس در اواخر بعد از ظهر و عصر، فشار خون دوباره آغاز به کاهش می نماید.

داشتن یک الگوی فشار خون غیر طبیعی مانند فشار خون بالا در طول شب یا صبح زود می تواند به معنای این باشد که شما از نظر سلامت مشکل دارید.

بیماری های مرتبط شامل موارد زیر است:

فشار خون بالا با کنترل ضعیف

آپنه خواب انسدادی

بیماری کلیوی

دیابت

مسائل تیروئید

مسائل سیستم عصبی

بیماری قلب و عروقی

عوامل خطر برای ایجاد یک الگوی فشار خون غیر طبیعی

کار شیفت شب

مصرف دخانیات

اضطراب

استرس بیش از حد

مصرف نکردن دارو های فشار خون حدود 24 ساعت

پزشک می تواند به شما بگوید که آیا الگوی فشار خون غیر طبیعی روزانه ممکن است به درمان احتیاج داشته باشد یا نه و یا تست نظارت فشار خون 24 ساعته را توصیه کند.

منبع: برنا

منبع: فرارو
انتشار: 11 خرداد 1402 بروزرسانی: 11 خرداد 1402 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 2280

به "برترین و بدترین زمان برای مقدار گیری فشار خون چه زمانی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین و بدترین زمان برای مقدار گیری فشار خون چه زمانی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید