کاهش وزن برای مرد ها راحت تر است یا زن ها؟

به گزارش سفر به آنتالیا، خبرنگاران - ترجمه از هدی بانکی: کاهش وزن برای مرد ها راحت تر است یا زنها؟ شاید به نظر برسد مرد ها در کاهش وزن یک قدم از زن ها جلوترند. انگار مردها، وقتی چند تغییر در رژیم غذایی خود ایجاد می نمایند و کمی طولانی تر ورزش و فعالیت می نمایند، چند کیلوگرم از وزن شان کم می گردد. اما زن ها برای لاغر شدن باید بجنگند، در واقع به ازای کوشش زیاد، نتیجه اندکی می گیرند. منصفانه نیست! اما آیا این ایده واقعا پشتوانه علمی دارد؟

کاهش وزن برای مرد ها راحت تر است یا زن ها؟

مردان، زنان و کاهش وزن

طبق مطالعه ای که در نشریه Diabetes, Obesity, and Metabolism منتشر شد، مرد ها در زمینه کاهش وزن، نسبتا جلوتر از زن ها هستند. در بخشی از این مطالعه، محققان از بیش از 2000 زن و مرد دارای اضافه وزن خواستند، تحت یک رژیم غذایی کم کالری قرار بگیرند. این افراد که مستعد ابتلا به دیابت نیز بودند، تابع یک رژیم 800 کالری شدند که شامل غذا های کم کالری متعددی می شد. همان گونه که انتظار می رفت هر دو گروه، وزن کم کردند، اما مرد ها بیشتر از زن ها وزن کم نموده بودند. در واقع، کاهش وزن مرد ها نسبت به زنها، 16 درصد بیشتر بوده است.

مطالعات زیادی به مقایسه کاهش وزن در زنان و مردان پرداخته اند و هشتاد درصد آن ها دریافته اند مرد ها بیشتر و راحت تر از زن ها وزن کم می نمایند (با محدودیت دریافت کالری مشابه).

آیا مرد ها از کاهش وزن بیشتر سود می برند؟

نکته دیگری که از تفاوت کاهش وزن مردان و زنان می دانیم این است که مرد ها از فواید کاهش وزن بیشتر بهره مند می شوند تا زنها. یکی از دلایل این تفاوت این است که، مرد ها طی پروسه کاهش وزن، چربی شکمی بیشتری از دست می دهند. چربی احشایی یا چربی عمقی شکمی، چربی است که ارتباط بسیار قوی با بیماری های مزمنی، چون دیابت نوع دوم و بیماری های قلبی دارد.

اما زن ها بیشتر چربی اطراف باسن و ران های خود را طی پروسه کاهش وزن از دست می دهند. چربی در این نواحی معمولا چربی زیر پوستی است، یعنی چربی که به راحتی میان دو انگشت خود حس می کنید. این نوع چربی ارتباط چندانی با بیماری ها ندارد. در ضمن زنانی که مورد مطالعه قرار گرفته بودند، طی کاهش وزن، کلسترول خوب خون شان افت قابل توجهی نموده بود. HDL همان کلسترول خوب است که برای سلامت قلب مفید است.

در ضمن این زنان نسبت به مردان، مقدار بیشتری از توده کم چرب بدن خود را از دست داده بودند که شامل عضله می گردد. همچنین تراکم استخوانی شان نیز افت بیشتری داشت. افت تراکم استخوان، ایده آل نیست، چون منجر به پوکی استخوان و شکستگی استخوان می گردد. زنان به طور طبیعی بیشتر از مردان در معرض پوکی استخوان قرار دارند.

35 درصد از زنان و مردان شرکت نماینده در مطالعه، در واکنش به وزنی که کم نموده بودند، افت قابل توجهی در قند خون شان داشتند. در واقع، آن ها توانسته بودند قند خون شان را به طیف نرمال برگردانند و دیگر در دسته افراد پیش دیابتی قرار نداشتند؛ بنابراین هم زنان و هم مردان مورد مطالعه، از کاهش وزن خوب سود برده بودند، اما این سود برای مردان بیشتر از زنان بوده و کاهش تراکم استخوان در زنان، هشدار دهنده بوده است.

چرا مرد ها سریع تر وزن کم می نمایند؟

هنوز معلوم نیست چرا مرد ها از کاهش وزن بیشتر بهره می برند. یکی از احتمالات این است که آن ها به طور طبیعی نسبت به زنها، عضلات بیشتری نسبت به چربی دارند و از لحاظ متابولیکی فعال ترند. در ضمن مرد ها اسکلت بدنی بزرگ تری دارند و این باعث می گردد کمی جلوتر از زن ها باشند. اما بعضی از پژوهش ها نشان داده اند مرد ها از کاهش وزن بیشتر سود می برند، اما این سود، به مرور زمان متعادل می گردد. به عبارتی دیگر، در ابتدا مرد ها سریع تر وزن کم می نمایند، اما در بلند مدت، این تفاوت میان زن ها و مرد ها کمرنگ می گردد. در دراز مدت، زن ها به همان جایی می رسند که مرد ها هستند.

در یک پژوهش، مرد ها و زن ها هر دو تحت یک رژیم غذایی بازاری قرار گرفتند. طی دو ماه، مرد ها سه برابر زن ها چربی از دست داده بودند و کاهش وزن شان دو برابر زن ها بود. ناعادلانه به نظر می رسد، اینطور نیست؟ اما بعد از شش ماه، چربی از دست رفته و کاهش وزن در هر دو گروه یکسان بود؛ بنابراین مرد ها شاید در ابتدا در کاهش وزن پیروز تر باشند، اما لزوما این پیروزیت را در بلند مدت حفظ نمی نمایند.

زن ها چه می توانند بنمایند تا کاهش وزن بهتری داشته باشند؟

یافته های این همه مطالعات اجرا شده این مسئله را ثابت کردند که چقدر ورزش کردن خانم ها اهمیت دارد و شامل تمرینات قدرتی می گردد. داشتن توده عضلانی بیشتر به نفع سوخت و ساز بدن تان است، زیرا هر چه بیشتر عضله داشته باشید، از نظر متابولیکی فعال ترید. در ضمن، زمانی که استرس دارید، میل به خوردن تان را کنترل کنید. زن ها وقتی که تحت استرس قرار می گیرند، بیشتر از مرد ها تمایل دارند غذا های شیرین بخورند. در واقع واکنش هیجانی زن ها نسبت به غذا شدیدتر است. وقتی محققان مغز زن ها و مرد ها را که در حالت گرسنگی بودند اسکن کردند دریافتند بخشی از مغز زن ها که درگیر تنظیمات هیجانی است، فعالیت بیشتری دارد.

منبع: cathe

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 217

به "کاهش وزن برای مرد ها راحت تر است یا زن ها؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش وزن برای مرد ها راحت تر است یا زن ها؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید