کارونسرای روستای ورده زرندیه آماده واگذاری به سرمایه گذار تازه بخش خصوصی است

به گزارش سفر به آنتالیا، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، کارونسرای روستای ورده زرندیه آماده واگذاری به سرمایه گذار تازه بخش خصوصی است.

کارونسرای روستای ورده زرندیه آماده واگذاری به سرمایه گذار تازه بخش خصوصی است

مصطفی مرزبان با اشاره به اینکه کاروانسرای شاه عباسی ورده از جمله کاروانسراهای ثبتی استان مرکزی است، اظهار کرد: این کاروانسرا در سالهای گذشته طی تفاهمنامه و قراردادی به سرمایه گذار بخش خصوصی با کاربری پذیرایی و اقامتی واگذار شده بود.

وی اضافه کرد: سرمایه گذار این بنای تاریخی با توجه به توان مالی و علاقه ای که داشت اقدام به بازسازی اضطراری کرد و اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی با همکاری وزارت میراث فرهنگی در زمینه ایجاد بخشی از زیرساختهای مورد احتیاج کارونسرا وارد شد و مقداری نیز هزینه کرد.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه سرمایه گذار مربوطه تمایلی برای ادامه کار بازسازی و ایجاد کاربری مناسب این بنای تاریخی نداشت و در حین اجرای کار از ادامه آن منصرف شد، اظهار کرد: با توجه به اینکه انعقاد قرارداد و تفاهمنامه منعقد شده سرمایه گذار به وسیله صندوق حفظ و احیای وزارت میراث فرهنگی انجام شده بود، سرمایه گذار با مراجعه به این صندوق از ادامه کار انصراف داد و قرارداد فسخ شد.

مرزبان در ادامه از پیگیری میراث فرهنگی استان مرکزی برای واگذاری این کارونسرا به سرمایه گذار دیگری در بخش خصوصی نظیر کارونسرای دودهک دلیجان به وسیله صندوق حفظ و احیای وزارت میراث فرهنگی اطلاع داد و گفت: این آمادگی وجود دارد که کاروانسرا به سرمایه گذاری که تمایل به بازسازی و ایجاد کاربری مناسب بنا تحت نظارت میراث فرهنگی دارد، واگذار گردد.

وی در مورد بازسازی انجام شده در این بنای تاریخی گفت: هرگونه بازسازی و بازسازی در این کارونسرا تحت نظارت میراث فرهنگی و در سایه انعقاد تفاهمنامه با صندوق حفظ و احیای وزارت میراث فرهنگی و ناظر صندوق احیا انجام خواهد شد و هرگونه بازسازی و بازسازی انجام شده به وسیله سرمایه گذار قبلی چنانچه به تائید کارشناس ناظر میراث فرهنگی رسیده باشد، مورد قبول است و بدیهی است که هرگونه اقدامی که بدون هماهنگی و صدور تائیدیه ناظر میراث فرهنگی انجام شده باشد، مورد تائید نخواهد بود.

مرزبان در مورد الزامات کارونسرای تاریخی ورده برای قرار گرفتن در زمره آثار ثبت دنیای یونسکو گفت: ثبت دنیای آثار تاریخی محدودیتهای خاصی دارد و همه ساله آثاری که ویژگی ها مدنظر را داشته باشند، براساس سهمیه هایی که در دنیا برای ثبت دنیای آثار وجود دارد، در زمره این آثار قرار می گیرند.

وی با بیان اینکه کارونسرای ورده در حال حاضر از شاخص های لازم برای ثبت دنیای برخوردار نیست، اعلام کرد: پیشنهاد ثبت دنیای شدن کارونسرای ورده نظیر مجموعه های دیگری مثل بازارها و کارونسراهای دیگر استان که پرونده آنها برای ثبت دنیای در مرحله اقدام است، مطرح خواهد شد و در این بین فرصت مناسبی برای بازسازی کامل و تامین زیرساختهای این بنای تاریخی روستای ورده وجود خواهد داشت تا پس از تکمیل عملیات بازسازی و برخوداری از شاخص های ثبت دنیای، پرونده دنیای شدن آن در یونسکو مطرح گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 29 مهر 1402 بروزرسانی: 29 مهر 1402 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 2324

به "کارونسرای روستای ورده زرندیه آماده واگذاری به سرمایه گذار تازه بخش خصوصی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارونسرای روستای ورده زرندیه آماده واگذاری به سرمایه گذار تازه بخش خصوصی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید