محوطه باستانی قلاتگاه مشخص عرصه و حریم می گردد

به گزارش سفر به آنتالیا، فعالیتهای میدانی به منظور مشخص عرصه و پیشنهاد حریم در محوطه باستانی قلاتگاه واقع در اراضی شهرستان اشنویه از توابع استان آذربایجان غربی با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری شروع شد.

محوطه باستانی قلاتگاه مشخص عرصه و حریم می گردد

سفر به آنتالیا: حمید خطیب شهیدی سرپرست هیأت باستان شناسی ا گفت :این محوطه در اواخر قرن نهم پیش از میلاد و در زمان سلطنت مشترک ایشپواینی و پسرش مینوا (810-820 پ.م.) پادشاهان کشور اورارتو بنیان گذاری شده است .

او اضافه کرد: بخش اصلی محوطه باستانی قلاتگاه که حدود ده هکتار وسعت دارد قلعه برج و بارو داریست که محل حضور فرماندار نظامی منطقه بوده است.

این باستان شناس گفت: تا کنون دو سنگ نوشته به خط میخی اورارتویی از قلاتگاه بدست آمده که اولی متعلق به پدر و پسر و دومی فقط به مینوا تعلق دارد که در آن از ساخت یک بخش جدید در قلاتگاه خبر داده است.

او با بیان اینکه این هر دو اثر اینک در موزه ایران باستان نگهداری می شوند اضافه کرد : برخی از اورارتو شناسان عقیده دارند که این منطقه در حمله سال 714 پیش از میلاد سارگون دوم پادشاه آشور به تصرف او درآمده و قلعه یاد شده آسیب دیده و متروک شده است.

خطیب شهیدی در انتها با بیان اینکه قلعه های بزرگ اورارتویی ، معمولا علاوه بر ساختار دفاعی - نظامی تاسیسات دیگری از قبیل محل سکونت خانواده های افسران و کارکنان قلعه، سربازخانه ، محل نگهداری و پرورش اسب های سواره نظام و گورستان در اطراف خود داشته اند اظهار امیدواری کرد: هیات باستان شناسی به موقعیت مکانی این تأسیسات نیز دست یابد.

منبع: چمدان
انتشار: 29 شهریور 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 278

به "محوطه باستانی قلاتگاه مشخص عرصه و حریم می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محوطه باستانی قلاتگاه مشخص عرصه و حریم می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید