ماسکی که با ورزش و سطح آلودگی سازگار می گردد

به گزارش سفر به آنتالیا، محققان نوعی دستگاه تنفس پویا ایجاد نموده اند که اندازه منافذ آن در پاسخ به شرایط متغیر مانند ورزش یا سطح آلودگی هوا تغییر می نماید و به کاربر اجازه می دهد در مواقعی که بالاترین سطح تصفیه لازم نیست، راحت تر نفس بکشد.

ماسکی که با ورزش و سطح آلودگی سازگار می گردد

به گزارش یوروکالرت ماسک های صورت در برابر انتشار ویروسی که باعث ابتلا به کووید-19 می گردد، ابزار محافظت نماینده ای محسوب می گردد اما افرادی که دارای مسائل تنفسی هستند هم از ماسک صورت برای تصفیه آلاینده های مضر استفاده می نمایند. با این حال در بعضی شرایط سطح بالایی از تصفیه لازم نیست مانند زمانی که سطح آلودگی هوا پایین است یا هنگامی که شخصی در فضای باز به تنهایی ورزش می نماید و به طور کلی برای انتشار کووید-19 یک فعالیت کم خطر محسوب می گردد اما ماسک های فعلی نمی تواند خود را با شرایط متغیر وفق دهد؛ با گذشت زمان، در نتیجه استفاده از این ماسک ها نفس حبس شده و بازدم می تواند احساس گرما، رطوبت، بوی بد دهان و ناراحتی ایجاد کند؛ به ویژه هنگامی که بازدم بیشتری در حین تمرین وجود دارد.

سونگ هوان کو و همکاران وی می خواستند دستگاه تنفسی بسازند که بتواند به طور اتوماتیک ویژگی های تصفیه آن را در پاسخ به شرایط متغیر تنظیم کند به همین علت یک فیلتر هوای پویا با ریز حفره ها ایجاد نموده اند که با کشیده شدن فیلتر منبسط و باعث می گردد هوای بیشتری از آن عبور کند.

افزایش قابل توجهی در تنفس پذیری فیلتر که از نانوالیاف الکتروریسی ساخته شده بود، تنها با کاهش 6 درصدی در بازده تصفیه به دست آمد. سپس گروه تحقیق یک بسط یابنده در اطراف فیلتر قرار دادند که به یک وسیله قابل حمل و سبک متصل بود و شامل حسگر، پمپ هوا و تراشه ریز کنترل نماینده است.

این وسیله به صورت بی سیم با یک رایانه خارجی با نرم افزار هوش مصنوعی متداول(AI) که به ذرات معلق در هوا و بعلاوه به الگوهای تنفسی کاربر در حین ورزش واکنش نشان می دهد، متصل شد؛ سپس 2 فیلتر در هر طرف ماسک صورت نهاده شد و روی داوطلبان انسانی آزمایش شد. هنگامی که یک داوطلب در یک محیط آلوده ورزش می کرد، بسط یابنده به درستی باعث افزایش کمتر میزان منافذ نسبت به زمانی که در هوای تمیز ورزش می کرد، می شد.

محققان بیان کردند نرم افزار هوش مصنوعی به دستگاه تنفس مصنوعی این امکان را می دهد تا با ویژگی های تنفسی منحصربه فرد افراد سازگار گردد و بتواند برای ایجاد ماسک شخصی صورت استفاده گردد.

آنان افزودند: برای این که سیستم کوچکتر، سبک تر و کمتر دست و پا گیر گردد، در نهایت می توان بسط یابنده را دوباره طراحی کرد تا مکاهممی بدون پمپ داشته باشد.

نتایج این تحقیق در مجله ACS Nano منتشر شده است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 21 مهر 1400 بروزرسانی: 21 مهر 1400 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1849

به "ماسکی که با ورزش و سطح آلودگی سازگار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماسکی که با ورزش و سطح آلودگی سازگار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید