فراوانی عرضه، قیمت جهانی مواد غذایی را کاهش داد

به گزارش سفر به آنتالیا، به گزارش خبرنگاران به نقل از نمایندگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در جمهوری اسلامی ایران، شاخص بهای مواد غذایی فائو در ماه آوریل به رقم متوسط 168 واحد رسید که نسبت به ماه مارس 1.8 درصد کاهش نشان می دهد. با این وجود رقم یاد شده هنوز هم 10 درصد بالاتر از سطح سال گذشته میلادی محاسبه شده است.

فراوانی عرضه، قیمت جهانی مواد غذایی را کاهش داد

شاخص بهای شکر با 9.1 درصد افت در ماه یاد شده میلادی بیشترین کاهش را نشان داد. عرضه گسترده صادرات از برزیل و تداوم کاهش تقاضای جهانی واردات دلیل این افت قیمت گزارش شده است.

شاخص بهای روغن نباتی فائو نیز در ماه آوریل و در پی تقاضای ضعیف برای روغن پالم و نیز پیش بینی ها درباره رشد جهشی کشت و برداشت سویا در آمریکای شمالی و جنوبی، با افت 3.9 درصدی روبرو شد.

شاخص بهای مواد غذایی فائو که بر اساس شاخص وزن تجاری، بازارهای بین المللی را رصد می کند به پنج گروه کالایی اصلی شامل حبوبات و غلات، روغن های گیاهی، محصولات لبنی، گوشت و شکر تقسیم می شود.

کاهش قیمت گندم، علی رغم ثابت ماندن قیمت های بین المللی برنج، منجر به پایین آمدن شاخص بهای غلات به میزان 1.2 درصد شد.

بر اساس گزارش فائو، شاخص بهای لبنیات نیز در پی ورود نیمکره شمالی به فصل اوج تولید، 3.3 درصد کاهش یافت. اما در مقابل، افزایش قیمت برخی انواع گوشت در پی تقاضای بالای داخلی در اتحادیه اروپا و افزایش صادرات به چین، رشد 1.7 درصدی نشان داد.

فائو پیش بینی هایش درباره تولید جهانی غلات در سال 2017 را بروزرسانی کرده و اعلام داشت که حتی با وجود رشد یک درصدی مصرف، تولید این محصولات از سال 2016 احتمالاً با افت سالیانه 0.4 درصدی روبرو بوده است.

بر اساس گزارش دفتر نمایندگی فائو در ایران، پیش بینی های جدید که در گزارش عرضه و تقاضای غلات منتشر شدند حاکی از کاهش نسبت ذخایر-به-مصرف در سال 2017.18 به 25.8 درصد است، که اگرچه از منظر تاریخی رقمی بالا و دلگرم کننده است اما اندکی از سطح فصل جاری پایین تر است.

بررسی های جدید نشان می دهد تولید جهانی غلات نسبت به ماه آوریل افزایش داشته است. برزیل ظاهراً از برداشت بیش از انتظار ذرت برخوردار بوده و تولید جهانی این محصول به هزار و 54 میلیون تن افزایش خواهد یافت.

تخمین تولید جهانی برنج در رقم 506 میلیون تن ثابت مانده و پیش بینی برای گندم - 740 میلیون تن - نیز بدون تغییر باقی ماند، زیرا حجم پایین تر و مورد انتظار برداشت ها در استرالیا، کانادا، فدراسیون روسیه و آمریکا توسط افزایش احتمالی سطح زیر کشت در اتحادیه اروپا، هند و مراکش جبران می شوند.

در حوزه مصرف نیز انتظار می رود در سال 2017.18، تولید انبوه ذرت و دیگر دانه های درشت منجر به افزایش مصرف این محصول برای تغذیه دام در چین و آمریکای جنوبی شود. از طرف دیگر، انتظار می رود مصرف برنج نیز با توجه به افزایش مصرف غذا 1.2 درصد بالاتر برود.

پیش بینی ها نشان می دهند که انبارهای جهانی در انتها فصل زراعی 2018 تقریباً هم سطح با ابتدای سال خواهد بود، اگرچه ترکیب این انبارها تاحدودی در حال تغییر هستند. انبارهای گندم 3.3 درصد رشد داشته و به رکورد جدید 247.6 میلیون تن دست خواهند یافت. چین که دلیل اصلی این افزایش است از سوی دیگر ذخایر دانه های درشت خود را به میزان 20.5 میلیون تن کاهش می دهد.

تجارت بین المللی گندم و دانه های درشت از منظر وزن و حجم کاهش داشته اما تقاضای قوی در خاور نزدیک و آفریقا عامل افزایش تجارت برنج خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 477

به "فراوانی عرضه، قیمت جهانی مواد غذایی را کاهش داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوانی عرضه، قیمت جهانی مواد غذایی را کاهش داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید