این ایمپلنت مغزی نو می تواند فکر را بخواند!

به گزارش سفر به آنتالیا، ایسنا: پژوهشگران موسسه فناوری کالیفرنیا با کاشت ایمپلنت های کوچک در مغز چند شرکت نماینده نشان دادند که این دستگاه ها می توانند گفتار درون فکر را رمزگشایی نمایند.

این ایمپلنت مغزی نو می تواند فکر را بخواند!

به گزارش ایسنا، دانشمندان پس از توسعه فناوری تازهی که می تواند گفتار درونی را با دقت حدود 80 درصد رمزگشایی کند، یک گام به خواندن فکر انسان نزدیک تر شده اند.

به نقل از دیلی میل، بعضی از افراد به علت بیماری یا آسیب تماشا مغز نمی توانند صحبت نمایند، اما دستگاه هایی به نام رابط مغز-ماشین (BMI) می توانند به بیماران یاری نمایند تا دوباره توانایی لازم را برای برقراری ارتباط به دست آورند.

گفتار درونی به واژه هایی گفته می گردد که در فکر بدون ایجاد حرکت یا صدا به وجود می آیند. رابط مغز-ماشین که به عنوان رمزگشای گفتار نیز شناخته می گردد، می تواند به ثبت فعالیت مغز در طول گفتار درونی بپردازد و آن را در قالب زبانی قرار دهد. با وجود این، دستیابی به نتایج بسیار دقیق تا به امروز سخت بوده است.

پژوهشگران موسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) دستگاه های کوچکی را در نواحی خاصی از مغز دو شرکت نماینده کاشتند. پس از یک دستور گفتاری یا بصری، ابتدا از شرکت نمایندگان خواسته شد تا به یک واژه مانند قاشق، پایتون یا میدان جنگ فکر نمایند.

پژوهشگران در لحظه توانستند واژه های فکری را با دقت 79 درصد رمزگشایی نمایند. این کار با یاری الکترود هایی انجام شد که به بخشی از مغز به نام شکنج فوق حاشیه ای یا شکنج سوپرامارژینال (Supramarginal gyrus) متصل شدند. این بخش از مغز، نقش مهمی را در پردازش زبان گفتاری و نوشتاری دارد.

این دستگاه توانست راهبرد های گوناگون گفتار درونی را از جمله خواندن واژه در سکوت و تجسم تصویر آن رمزگشایی کند. این فناوری مطابق با اصول سایر دستگاه های رابط مغز-ماشین مانند تراشه نورالینک (Neuralink) متعلق به ایلان ماسک (Elon Musk) کار می نماید.

نورالینک برخلاف این دستگاه، سیگنال های الکترونیکی دریافت شده از مغز را به مجموعه ای از کنترل های حرکتی تبدیل می نماید که می توان از آن ها برای تعامل با ماشین ها استفاده کرد.

با وجود این، پس از قرار گرفتن بیمار در معرض تهدید سلامتی طی مدت کوتاهی پس از جراحی کاشت، اکنون گفته می گردد که اولین آزمایش انسانی نورالینک تقریبا به سرانجام رسیده است.

اگرچه برای بهبود عملکرد فناوری، به پژوهش های بیشتر و آزمایش کردن شرکت نمایندگان بیشتر با واژه های تازه احتیاج است، اما پژوهشگران، شکنج فوق حاشیه ای را به عنوان یک مکان امیدوارنماینده برای کاشت رابط مغز-ماشین توصیه می نمایند.

پژوهشگران گفتند: رابط مغز-ماشین در این پژوهش، گفتار درونی را به صورت آنلاین در دو شرکت نماینده رمزگشایی کرد. رمزگشا های آنلاین با حداقل هشت تکرار 1.5 ثانیه ای هر واژه آموزش دیده اند و این نشان می دهد که دقت طبقه بندی معنادار را می توان تنها با چند دقیقه داده آموزشی در روز به دست آورد. این اثبات مفهوم نشان می دهد که شکنج فوق حاشیه ای ممکن است بتواند واژه های درونی بسیار طولانی تری را رمزگشایی کند. شاید نتایج ما را بتوان به افرادی انتقال داد که نمی توانند گفتار را به صدا تبدیل نمایند.

منبع: انتخاب
انتشار: 25 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1403 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 2335

به "این ایمپلنت مغزی نو می تواند فکر را بخواند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این ایمپلنت مغزی نو می تواند فکر را بخواند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید