آیا مسواک و خمیردندان برای سلامتی مضر هستند؟

به گزارش سفر به آنتالیا، مدیرکل نظارت سازمان نظام پزشکی: پس از تشدید نظارت بر فضای مجازی، پزشکانی که تخلفات تبلیغاتی دارند به دادسرا احضار شده و فرایند آنالیز پفراینده آن ها درحال انجام است.

آیا مسواک و خمیردندان برای سلامتی مضر هستند؟

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش، مدیرکل نظارت سازمان نظام پزشکی چگونگی رسیدگی به تخلفات تبلیغاتی پزشکان را تشریح کرد.

با رونق دریافت طب سنتی و اقبال مردم به این نوع از روش های درمانی، تخلفات، ادعا ها و اظهاراتی کارشناسی نشده روز به روز درحال افزایش است. این درحالی است که این موارد تنها از سوی غیر پزشکان انجام نمی گردد و بعضی نیز به پزشکان هم نسبت داده می گردد. اما فارغ از اثرات و هزینه های اجتماعی که یک ادعا می تواند به بدنه بهداشت و سلامت کشور وارد کند، وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و مراجع قضایی چگونه به ادعا های پزشکی رسیدگی می نمایند و مصادیق تخلف و جرم در این حوزه توسط چه نهادی آنالیز و ابلاغ می گردد؟

به همین دلیل، دکتر فربد رهنما-مدیرکل نظارت سازمان نظام پزشکی گفت: براساس قانون تشکیل وزارت بهداشت، نظارت بر مطب ها و مراکز ارائه خدمات درمانی به عهده وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی تابعه است؛ طبق قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی، نظارت بر تبلیغات حوزه سلامت، تابلو، مهر و سرنسخه بر عهده سازمان نظام پزشکی است.

وی اضافه کرد: شورای عالی نظام پزشکی، در سال 1397 تبلیغات حوزه سلامت در فضای مجازی را تحت شمول دستورالعمل تبلیغات سازمان نظام پزشکی قرار داد؛ یعنی اگر فردی بخواهد در حوزه فضای مجازی اقدام به تبلیغات دارویی، آرایشی، بهداشتی یا امور پزشکی نماید، موظف به اخذ مجوز از سازمان نظام پزشکی است. این مجوز با در نظر دریافت جامعه هدف، محتوای تبلیغات و راستی آزمایی محتوا صادر می گردد.

وی در مورد نحوه نظارت و نوع مجازات پزشکان متخلف، اظهار کرد: پس از تشدید نظارت بر فضای مجازی، پزشکانی که تخلفات تبلیغاتی دارند به دادسرا احضار شده و فرایند آنالیز پفراینده آن ها درحال انجام است. پس از انجام این اقدامات شاهد هستیم تخلفات تبلیغاتی امور پزشکی در فضای مجازی کاهش یافته است و تعدادی از کانال ها و صفحات مجازی غیرفعال شده و یا مطالبی که تخلف محسوب می شد، از صفحات حذف شده است. انتظار می رود با ادامه این فرایند، تعداد تخلفات تبلیغاتی در حوزه سلامت رو به کاهش گذارد.

رهنما در مورد حواشی پیش آمده پس از ادعا های یکی از مدعیان طب سنتی مبنی بر مضر بودن مسواک و خمیر دندان، ضمن درخواست از رسانه ها در مورد آگاهی رسانی در موارد اینچنینی، توضیح داد: این فرد در زمینه طب سنتی ادعا هایی دارد؛ این درحالیست که طب ایرانی-سنتی نیز دارای مراجع علمی خود مانند دانشکده های طب سنتی، انجمن علمی پزشکی طب سنتی و دفتر طب سنتی وزارت بهداشت است که همان مراجع نسبت به نادرستی این ادعا واکنش نشان دادند. در مواردی که ادعا های فریبنده، اغواگرانه و نادرست از نظر علمی توسط فردی انتشار یابد چنانچه فرد مدعی پزشکی باشد توسط سیستم انتظامی سازمان نظام پزشکی و در صورتی که غیرپزشک باشد، به وسیله دادسرای جرایم پزشکی به مسائل رسیدگی می گردد.

مدیرکل نظارت بر سازمان نظام پزشکی در سرانجام گفت: مردم می توانند در صورت مشاهده تخلفات در حوزه سلامت به معاونت های درمان دانشگاه های علوم پزشکی و سازمان های نظام پزشکی شهرستان مراجعه نمایند.

منبع : ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 612

به "آیا مسواک و خمیردندان برای سلامتی مضر هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا مسواک و خمیردندان برای سلامتی مضر هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید