چقدر طول می کشد به مریخ برسیم؟

به گزارش سفر به آنتالیا، اخیراً سازمان فضایی ناسا برای فرستادن فضانوردان به سیاره مریخ برنامه ای را در پنج گام آغاز کرده است. اما در نهایت سفر رفت و برگشت دست کم سه سال طول می کشد.

چقدر طول می کشد به مریخ برسیم؟

در طول تاریخ بشر فضا همواره حس وهم و کنجکاوی انسان را برانگیخته است.

هنوز تا کشف راز های منظومه شمسی راه زیادی مانده و در این راه باید بر چالش های بسیاری غلبه کنیم.چند دهه پس از آن که پای انسان به ماه رسید، همچنان هدف بعدی او رسیدن به مریخ عنوان می شود.

در ادامه این مطلب به فاصله ما با مریخ و علت آن که تا به حال به این سیاره سرخ نرسیده ایم می پردازیم.

چقدر طول می کشد به مریخ برسیم؟

به رغم تلاش های مستمر ناسا، تا سال های اخیر فرستادن انسان به مریخ همواره هدفی دست نیافتنی به نظر آمده است. این سازمان فضایی گفته تا دو دهه دیگر انسان می تواند بر سطح مریخ فرود بیاید.

بسته به مدار گردش مریخ به دور خورشید این سیاره بین 34 تا 250 میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد، و این باعث می شود خودِ رسیدن به این سیاره دستاورد بزرگی به حساب آید.

ناسا گفته فاصله متوسط بین زمین و مریخ 225 میلیون کیلومتر است. بر اساس آنچه در تارنمای مرکز فضانوردی گوداردِ ناسا آمده، اگر با سرعت سفینه های فضایی امروزی بخواهیم به مریخ برسیم حدوداً نه ماه طول می کشد.

تا به حال سفر سفینه بی سرنشین به سیاره سرخ مریخ بین 128 تا 333 روز طول می کشیده است.

کریگ پَتِن، استاد فیزیک دانشگاه کالیفرنیا در سن دیه گو، می گوید با مصرف سوخت بیشتر می توان طول سفر را کوتاه تر کرد، ولی نمی شود این راه را توصیه کرد.

اخیراً سازمان فضایی ناسا برای فرستادن فضانوردان به سیاره مریخ برنامه ای را در پنج گام آغاز کرده است. اما در نهایت سفر رفت و برگشت دست کم سه سال طول می کشد.

به چند دلیل چالش عمده دانشمندان و پژوهشگران در فرستادن فضانوردان به مریخ مسئله سلامت آنان است. بنا بر گفته دوریت دونووی یل، مدیر مؤسسه پژوهش های کاربردی سازی سلامت در فضا، اولین دلیل طول این سفر است.

فضانوردان به مدت حدود سه سال در سفر خواهند بود، و این یعنی هر مسئله ای که برای سلامتشان پیش می آید باید دور از زمین حل شود. این باعث می شود حتی کوچکترین بیماری عامل نگرانی باشد.

دونووی یل گفت: مثلاً یک سنگ کلیه ساده در فضا می تواند خطر مرگ به همراه داشته باشد. علاوه بر مسائل معمول که ممکن است در چنین مأموریتی پیش آید، با محیط بسیار مخاطره آمیز فضا و سفینه فضایی نیز روبرو خواهیم بود. پس این فضانوردان در شرایطی قرار خواهند گرفت که مجبور خواهند بود خودشان به سلامت و بهداشت خود برسند.

محققان باید اثرات روانی این سفر را نیز در نظر داشته باشند، چون فضانوردان به مدت طولانی در محیط های کوچکی محصور خواهند بود.

وقتی انسان ها به این سیاره برسند هم چنان باید در قید و بند لباس فضانوردی باشند، چون درجه حرارت سطح مریخ برای بدن انسان مناسب نیست و ممکن است در طول روز تا 170 درجه نیز تغییر کند. متوسط دمای مریخ زیر صفر است و هوای این سیاره عمدتاً از دی اکسید کربن تشکیل شده است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 11 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 549

به "چقدر طول می کشد به مریخ برسیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چقدر طول می کشد به مریخ برسیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید