روزی که زمین لبخند زد؛ اینجا زمین است، یک نقطه آبی کم رنگ

به گزارش سفر به آنتالیا، آن نقطه آبی کم رنگ تمام داشته های ما ساکنان سیاره زمین است. تنها سیاره زیست پذیری که تا کنون شناخته ایم. تنها خانه ما.

روزی که زمین لبخند زد؛ اینجا زمین است، یک نقطه آبی کم رنگ

این تصویر را فضاپیمای کاسینی در سال 2013 از مدار سیاره زحل ثبت نموده است. در روزی که پیش از آن اعلام شده بود و بسیاری از مردم در سرتاسر دنیا در لحظه تصویربرداری به آسمان خیره شدند و به سمت دوربین فضاپیمای کاسینی لبخند زدند. دوربینی که 1/5 میلیارد کیلومتر از زمین فاصله داشت. این اولین بار بود که مردم پیش از ثبت پرتره ای از سیاره شان از زمان عکاسی اطلاع داشتند و در رویدادهای مختلف و به بهانه این عکس گرد هم آمدند و به سمت دوربین فضاپیمای کاسینی لبخند زدند.

حتی در تصویر اصلی و با بیشترین کیفیت ممکن نمی توان قاره های سیاره زمین را تفکیک کرد. این تصویر کلیت واحدی است از سیاره ما و تمام ساکنانش. جایی که زندگی تمام موجودات آن به یک دیگر وابسته است. شاید این وابستگی را بتوان با دیدن این تصویر بهتر درک کرد. تمام موجودات روی زمین ساکنان همین نقطه آبی کم رنگ هستند که بی توجهی به آن می تواند منجر به نابودی همگان گردد.

در این روزها که حال و روز زمین چندان مساعد نیست دیدن دوباره این عکس خالی از لطف نخواهد بود. در روزهایی که شرایط اقلیمی این نقطه آبی کم رنگ در حال دگرگونی است و به نظر اراده ای برای تغییر این روند در میان سیاستمداران وجود ندارد.

زمین در سال های اخیر گرم ترین دوران خود را در تاریخ داده های هواشناسی پشت سر گذاشته است و به نظر روند گرم شدن زمین کماکان ادامه دارد. گونه های مختلفی از حیات وحش در خطر انقراض قرار دارند و انسان بیش از هر زمان دیگری در حال اجرا تغییرات گسترده در زیستگاه موجودات دیگر است.

توافق پاریس که در سال 2016 به امضای تقریبا تمام کشورهای دنیا رسید روزنه های امید را به سمت فردایی بهتر گگردد. اما اکنون و پس از گذشت سه سال از امضای این توافق شاهد این هستیم که بعضی از کشورهای بزرگ و تاثیرگذار در فراوری گازهای گلخانه ای از این پیمان خارج شده اند و تعدادی از دیگر کشورها نیز آن طور که باید به تعهدات خود عمل نمی نمایند. به تمام این مسائل باید درگیری های کشورهای مختلف را نیز اضافه نمود که کمتر مجالی را برای صلح و همکاری های بین المللی در جهت حفظ سیاره باقی گذاشته است.

ما ساکنان نقطه آبی کم رنگ هنوز سیاره دومی برای زندگی پیدا ننموده ایم. و چه بسا که چنین سیاره ای به این آسانی قابل دسترسی نباشد. این ماییم و سیاره مان. سیاره ای که خود و بعضی از ساکنانش شرایط شنماینده ای را تجربه می نمایند و شاید بیشتر از هر زمان دیگری نیازمند توجه باشند.

نقطه آبی کم رنگ داستان ما شایسته احترام بیشتری است.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 7 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 211

به "روزی که زمین لبخند زد؛ اینجا زمین است، یک نقطه آبی کم رنگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزی که زمین لبخند زد؛ اینجا زمین است، یک نقطه آبی کم رنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید