جالب ترین ماه گرفتگی منظومه شمسی را بر سطح این سیاره مشاهده کنید

به گزارش سفر به آنتالیا، ماه گرفتگی در دیگر سیاره ها هم روی می دهد اما به دلیل موقعیت سیاره، ماه و خورشید نحوه ایجاد و رصد آنها با ماه گرفتگی های روی زمین تفاوت دارد.

جالب ترین ماه گرفتگی منظومه شمسی را بر سطح این سیاره مشاهده کنید

به گزارش خبرنگار، فضاپیمای جونوی ناسا که به شکلی انحصاری به مطالعه درباره سیاره مشتری می پردازد در جدیدترین تصاویر ارسالی، تصویری از سایه قمر آیو که بر سطح سیاره مشتری افتاده منتشر کرده است.

این تصویرمنحصربه فرد به وسیله فضاپیمای جو در مانور پروازی ماه سپتامبر برفراز سیاره مشتری به دست آمده است؛ کارشناسان ناسا اعلام کرده اند ماه گرفتگی در سایر سیاره های منظومه شمسی با زمین متفاوت است.

به طور مثال سایه قمر آیو بر سطح سیاره مشتری بسیار واضح و مشخص است در حالی که در ماه گرفتگی در زمین، سایه ماه کم رنگ برسطح زمین می افتد.

به گفته دانشمندان علت اینکه سایه ماه روی زمین محو و سایه آیو بر سطح مشتری بسیار مشخص است به دلیل ابعاد بزرگ قمر آیو و فاصله نزدیک آن به سیاره مشتری بوده که سبب می شود نور خورشید به میزان فراوان به وسیله قمر مسدود و تصویر واضحی از آن بر سطح سیاره ظاهر شود.

فضاپیمای جونو اواسط سال 2016 وارد مدار دور سیاره مشتری شده است و تاکنون تصاویری منحصربه فرد و از سطح بزرگ ترین سیاره منظومه شمسی به زمین ارسال کرده است.

این فضاپیما در سال 2011 به فضا پرتاب شده است و اکنون هر 52 روز یک بار به دور سیاره گردش می کند؛ به گفته محققان جو سیاره مشتری و مناطق اطراف آن از جمله خطرناک ترین فضا درمنظومه شمسی به دلیل وجود پرتو های کیهانی فوق العاده شدید است.

دانشمندان پس از ورود جونو به جو سیاره مشتری گمان نمی کردند که این فضاپیما برای بازه زمانی طولانی به فعالیت ادامه دهد، اما جونو پایدار باقی ماند و اکنون به مدت بیش از دو سال است که به مطالعه درباره مشتری و قمر های آن می پردازد.

بیشتر بخوانید: سیاره فراخورشیدی که برای فرازمینی ها قابل سکونت است

سیاره مشتری هم مانند زحل دارای حلقه هایی به دور خود است که البته بسیار نازک تر و ضعیف برای مشاهده از روی زمین هستند. یکی از دستاورد های کاوشگر جونو، تصویربرداری از حلقه های مشتری بوده است.

کارشناسان پیروز به کشف آتش فشانی فعال روی یک دهانه آتش فشانی بر روی قمر آیوی سیاره مشتری به وسیله کاوشگر گالیله ناسا شده اند.

کاوشگر گالیله در سال 1989 به سوی سیاره مشتری پرتاب شد و در نهایت در سال 2003 ماموریت آن به اتمام رسید.

محققان اعلام کرده اند با وجود فعالیت آتش فشانی در قمر آیو، این احتمال وجود دارد که هیچ ماگما (مواد مذاب آتش فشانی) در زیر پوسته سطحی آیو وجود نداشته باشد؛ با بیش از 150 منطقه آتش فشانی، قمر آیو، آتش فشانی ترین قمر در منظومه شمسی است.

منبع: cnet

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 364

به "جالب ترین ماه گرفتگی منظومه شمسی را بر سطح این سیاره مشاهده کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جالب ترین ماه گرفتگی منظومه شمسی را بر سطح این سیاره مشاهده کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید