کاهش 14 درصدی ترافیک تهران با اجرای طرح ترافیک جدید

مدیرعامل سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران از کاهش 14 درصدی ترافیک تهران با اجرای طرح ترافیک جدید اطلاع داد.

کاهش 14 درصدی ترافیک تهران با اجرای طرح ترافیک جدید

به گزارش ایسنا، یوسف حجت با اشاره به کاهش 14 درصدی ترافیک تهران با اجرای طرح ترافیک جدید، گفت: این کاهش صبح ها حدود 4 و در عصرها 30 درصد بوده است. اگرچه حمل و نقل عمومی فعلی در حالت ایده آل قرار ندارد اما پیشرفت خوبی نسبت به سال های گذشته دارد. حدود 21 سال پیش چیزی به نام مترو در تهران وجود نداشت اما اکنون 7 خط مترو روزانه 2.5 میلیون مسافر را جابجا می نماید.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران در مورد عدم تمایل مردم برای استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی، اظهار کرد: یکی از دلایل پایین بودن قیمت سوخت در کشور است که سبب می گردد مردم ترجیح دهند از خودروی شخصی استفاده نمایند و رغبتی به سیستم حمل و نقل عمومی نداشته باشند.

وی اظهار داشت: به دلیل رویکرد مردم از طریق نقلیه شخصی، ناچار شدیم برای کنترل ترافیک به طرح های ترافیک و کنترل آلودگی روی بیاوریم که این طرح ها به خصوص در دو سال اخیر موفقیت آمیز بوده است.

حجت به معایب طرح ترافیک در گذشته اشاره نمود و گفت: طرح ترافیک در گذشته جامعه شهری را به دو دسته تقسیم می کرد. دسته نخست 120 هزار نفری بودند که همیشه می توانستند حتی برای پیش پا افتاده ترین کارها وارد محدوده ترافیکی شوند و گروه دیگر چند میلیون خودرویی بودند که برای کار اضطراری و اورژانسی هم اجازه ورود به این محدوده را نداشتند.

وی اضافه نمود: طرح جدید این تقسیم بندی را از بین برده است و همه مردم در صورت احتیاج می توانند وارد طرح شوند و مدیریت ورود و خروج در این محدوده به خود شخص واگذار شده است.

وی دغدغه اصلی اجرای طرح ترافیک را آلودگی هوا دانست و مطرح کرد: در تهران دریافت معاینه فنی خودروها به درستی صورت نمی گرفت اما شرط داشتن معاینه فنی برای ورود به محدوده طرح ترافیک، انگیزه بالایی برای دریافت آن ایجاد کرد که خود عامل کاهش آلاینده های هواست.

حجت به آنالیز مزایای دیگر طرح جدید پرداخت و اعلام کرد: در راستای کاهش آلودگی هوا، 25 درصد تخفیف هزینه طرح ترافیک برای خودروهایی که دارای معاینه فنی برتر باشند در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: مبلغ عوارض برای زمان های پیک صبح (ساعت 6:30 الی 10) و پیک عصر (16 تا سرانجام زمان طرح) بسیار بالاتر از زمان های دیگر است. همین موضوع سبب شده است افراد کارهای غیرضروری خود را به ساعاتی غیر از اوج ترافیک موکول نمایند. همین موضوع آلودگی را نیز به شدت کاهش داده است.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران از کاهش 14 درصدی ترافیک تهران نسبت به زمان مشابه سال گذشته اطلاع داد و گفت: این کاهش در محدوده زوج و فرد است که صبح ها حدود 4 و در عصرها 30 درصد بوده است.

حجت در مورد چند خودرویی شدن افراد ثروتمند برای ورود بیشتر به طرح ترافیک، شرح داد: هزینه عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک به مراتب بسیار کمتر از خرید خودرو است و اینکه شخص برای 20 روز اقدام به خرید خودروی دوم کند از نظر منطق مالی به صرفه نیست.

وی تاکید نمود: این طرح با همکاری نهادهایی مانند شهرداری، پلیس هدایت و رانندگی، شورای شهر، شورای هماهنگی ترافیک و ...، برای زمان حال برنامه ریزی شده است و ممکن است چند سال دیگر این کارایی را نداشته باشد و مورد بازبینی قرار گیرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 18 مهر 1398 شناسه مطلب: 243

به "کاهش 14 درصدی ترافیک تهران با اجرای طرح ترافیک جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 14 درصدی ترافیک تهران با اجرای طرح ترافیک جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید