نمایندگان با دو فوریت تقلیل مجازات حبس تعزیری موافقت کردند

به گزارش سفر به آنتالیا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دو فوریت طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.

نمایندگان با دو فوریت تقلیل مجازات حبس تعزیری موافقت کردند

مهر نوشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه 12 آبان ماه با 180 رأی موافق، 14 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 223 نماینده حاضر در این جلسه، با طرح دو فوریتی تقلیل مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.

بر اساس مقدمه توجیهی این طرح، با توجه به ضرورت بازنگری در مجازات ها و تقلیل جمعیت کنونی زندانیان و صرفه جویی در هزینه های عمومی مربوط به اداره زندان ها و با عنایت به عدم وجود ملاک قضایی و منطق حقوقی در معین میزان مجازات حبس تعزیری برای جرائم مختلف و از طرفی عدم انطباق مجازات حبس با احکام شرعی، فقد سابقه در حکومت اسلامی عصر پیامبر (ص) با این درجه از توسیع و انحصار آن در موارد خاص و منصوص، این طرح در قالب دو فوریت به مجلس تقدیم می شود.

محمدجواد فتحی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی به عنوان طراح طرح مذکور، گفت: این طرح یک بحث ملی را مطرح می کند و نباید به آن به شکل جناحی و حزبی نگاه کنیم.

وی با اشاره به اینکه ما در شرایط فعلی شاهد افزایش تعداد جمعیت کیفری هستیم که این آمار قابل قبول نیست، افزود: حدود 2000 عنوان مجرمانه در قوانین کیفری داریم که عمدتاً برای آنها مجازات حبس معین شده است در حالی که این میزان حبس قابل توجیه نیست و منجر به پر شدن زندان ها شده است. از سوی دیگر، هزینه های بسیار زیادی را برای دولت در پی دارد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی شرح داد: عده ای بر این باور هستند که نتیجه حبس، اصلاح و بازپروری مجرمان است در حالی که مطابق با آمار، بسیاری از زندانیان مجدداً به زندان بازمی گردند.

در ادامه جلسه، علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با طرح دوفوریتی تقلیل مجازات حبس تعزیری، گفت: علت مخالفت بنده با این موضوع آن است که معتقدم این طرح باید به شکل عادی رسیدگی شود و نیازی به رسیدگی آن به صورت فوریتی نیست. همچنین این طرح نیازمند یک کار عمیق و همه جانبه است.

همچنین علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با طرح مذکور، گفت: اگر عنوان این طرح، اصلاح قانون مجازات اسلامی بود، قطعاً به نتیجه می رسید اما ما نباید با ایجاد یک عنوان جدید، منجر به تورم قوانین شویم و قطعاً تصویب این طرح، پوشه ای را بر پوشه حجیم قوانین اضافه می کند.

وی تأکید کرد: بنده معتقدم به جای آنکه ما طرح جدیدی در این راستا به تصویب برسانیم، باید قوانین سابق در این زمینه را اصلاح کنیم.

در مقابل، احمد سالک کاشانی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در موافقت با طرح مذکور گفت: نمایندگان بعضاً ایراداتی را به جزئیات این طرح داشتند که بهتر است به دو فوریت آن رأی دهند و سپس در مجلس اشکالات آن را رفع کنیم.

وی تأکید کرد: تقلیل زندان ها هدف بزرگی است و ما باید به جای ساختمان زندان ها، دانشگاه و حوزه بسازیم. از سوی دیگر، ازدیاد زندانیان، باعث فروپاشی بسیاری از خانواده ها شده است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ازدیاد زندانی ها در کنار یکدیگر، آثار منفی فرهنگی دارد و باید تلاش کرد که تعداد زندانیان را کاهش داد، اظهار داشت: این مسئله از لحاظ هزینه ای هم به نفع دولت است؛ البته منظور بنده تقلیل مجازات مفسدان فی الارض نیست بلکه افرادی هستند که به دلیل بدهی های بسیار کم، در زندان هستند اما به علت فقر، توان پرداخت بدهی خود را ندارند که می توان این قانون را برای آنان اعمال کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 530

به "نمایندگان با دو فوریت تقلیل مجازات حبس تعزیری موافقت کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایندگان با دو فوریت تقلیل مجازات حبس تعزیری موافقت کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید