نفش سهام عدالت در فرایند ریزشی بورس؟

به گزارش سفر به آنتالیا، خبرنگاران- یک ماهی از اخذ تصمیمات جدید متولیان بازار سرمایه مبنی بر انتقال معاملات سهام عدالت از تابلو عادی بورس به تابلویی دیگر می گذرد. سیاستی که طی مرور زمان خلأهای آن برای جامعه سهامداری آشکار شد.

نفش سهام عدالت در فرایند ریزشی بورس؟

به گزارش خبرنگاران، قانون گذار که خرید بلوکی سهام عدالت را فقط مختص حقوقی های بازار در نظر گرفت، اکنون پیامدهای تصمیم گیری خود را به صورت شفاف در جریان دادوستدهای سهام در بازار سرمایه مشاهده می کند. ملزم کردن حقوقی ها به خرید سهام موجود در سبد سرمایه گذاری سهام عدالتی ها سیاست خامی است که در تابلو 2 پیگیری می شود. حقوقی هایی که بر حسب ضرورت و گاه اجبار اقدام به خرید سهام عدالت حتی به قیمت فروش سهام ارزنده خود در راستای تامین منابع کردند، پس از خرید سهام عدالت حتی با نوسان منفی سریعا در نقش فروشنده حاضر می شوند.

خرید و فروش دستوری سهام موضوعی است که بازارهای اقتصادی دنیا مدت هاست از آن عبور کرده اند اما متاسفانه اکنون متولیان بازار سهام با بهره گیری از ابزار فشار در تنگناهای مختلف در پی بازگرداندن تعادل به جریان معاملات از آن استفاده می کنند. هرچند سیاست گذار بورسی تجربه شکست در دستورالعمل های این چنینی که بر پایه فشار و الزام بوده را در کارنامه کاری خود به صورت متعدد دارد، با این حال بازگشت آرامش نسبی را فقط از چنین مسیری دنبال می کند.

عمده سهام موجود در پرتفوی سهام عدالت شامل سهام صنایع لیدر اعم از فلزی، پتروشیمی، پالایشی و … در بازار سرمایه می شود که مدیران بورسی در راستای جلوگیری از فشار فروش و سرایت آن به کلیت بازار دست به چنین تغییری در زمان معاملات زدند. با توجه به اطلاعیه ای تعیین که بر روی تابلوی بورس نقش می بندد، قیمت آغاز معاملات بر اساس قیمت پایانی یا آخرین معامله که سهام مورد دادوستد قرار گرفته است، تعیین می شود. به طوری که فروشنده، سفارش فروش خود را ثبت و صرفا اشخاص حقوقی اجازه خرید این سهام را خواهند داشت.

به اعتقاد صاحب نظران اقتصادی اما با توجه به پتانسیل سهام عدالت بهتر بود قانون گذار به صورت تدریجی و در شرایط مساعد بازار اقدام به فروش در تابلوی اصلی می کرد و با این اتفاق کلیت خریداران بازار از سهام ارزنده منتفع می شدند، نه فقط قشری خاص. این کارشناسان می گویند: در برهه ای که نگرانی دولت کنترل طرف تقاضا در بازار بود، سیاست گذار می توانست با استفاده از ابزار سهام عدالت زمینه عمق بخشی به بازار سرمایه را فراهم کند.

بنابراین در حال حاضر با قیمت فعلی دلار و معاملات بورس کالا نباید میزان فروش همانند عرضه در فرایند مطلق صعودی 3 ماه گذشته باشد. اکنون تابلوی 2 باید کنترل یا ممنوع شود و زمانی که مجددا بازار با افزایش تقاضا روبه رو شد، عرضه به صورت مجدد در بازار صورت بگیرد. قانون گذار هم نباید بدون ارزیابی شرایط معاملاتی بازار سهام به خصوص طرف فروش و فقط به دلیل مناسبت های مختلف به طور مکرر اقدام به آزادسازی سهام عدالت کند. در این گزارش کارشناسان بازار سرمایه میزان اثرگذاری و زوایای پنهان این تصمیم گیری را در بازار سرمایه بررسی کرده اند.

دو اشکال اساسی فروش عدالت در تابلو دو

حسام حسینی: بد نیست ابتدا به دلایل آزادسازی سهام عدالت بپردازیم. به نظر می رسد سیاست گذار از آزادسازی سهام عدالت دو هدف عمده را دنبال می کرد. هدف اصلی کمک به معیشت خانوار بود. در شرایطی که فشار اقتصادی ناشی از کرونا و تورم بالا همزمان با اقبال بورس صورت گرفت، ارزش مناسبی برای سهام عدالت یک خانواده 4 نفره (در آن زمان حدود 40میلیون تومان) رقم خورد. هدف فرعی نیز تعادل نسبی بازار سرمایه در شرایطی است که سمت تقاضا عطش بسیار بالایی داشت.

با فرض اینکه آزادسازی سهام عدالت را تصمیمی قطعی می دانستیم، بهترین زمان عرضه آن از قضا در همین ابتدای سال جاری، به جای تصمیم اشتباه برداشت مستقیم از پایه پولی بود. تصمیمی که عواقب تورمی به دنبال داشت. در صورت تسریع مراحل مربوط به آزادسازی سهام عدالت در روش مستقیم و غیرمستقیم نهایتا در اردیبهشت ماه قابلیت فروش فراهم می شد که در این صورت هم شاخص بورس تا سطح 2 میلیون واحد رشد نمی کرد و هم در شرایط وجود تقاضای قوی، مسائل فروش سهام عدالت ایجاد نمی شد. به نظر می رسد تاخیر نسبی در آزادسازی سهام سبب انباشت عرضه دقیقا در اواخر موج صعودی بازار شد و اکنون در شرایط اصلاح قیمتی، بازار با مصائب مربوط به ضعف تقاضا روبه رو شده است.

برخی کارشناسان یکی از علل منفی شدن بازار را فشار فروش سهام عدالت عنوان می کنند و معتقدند که برای رهایی از فشار فروش، تابلویی مجزا برای سهام عدالت در نظر گرفته شده است. با این حال به نظر می رسد در این شرایط تصمیماتی همچون انتقال این معاملات به تابلوی دیگر با دو اشکال اساسی روبه رو است. نخست آنکه آیا در این تابلوی مجزا، خریدار دولتی یا شبه دولتی ملزم به خرید می شود؟ که در این صورت موضوع تضاد منافع به عنوان جدی ترین اشکال وارد خواهد بود.

در واقع اشخاص حقوقی دولتی یا شبه دولتی باید به اجبار سهامی را خریداری کنند که لزوما صرفه و صلاح سهامداران در آن دیده نشده است. دوم آنکه اگر خریدار ملزم نشود، در این صورت نبود خریدار احتمالا منجر به شکل گیری انباشت سفارش های فروش و تاخیر زیاد در نقدشدن سهام خواهد شد که دولت را از هدف اصلی خود یعنی کمک به بهبود شرایط اقتصادی مردم دور می کند و فرایند فروش و نقدکردن سهام عدالت به یک فرآیند طولانی مدت و خسته کننده تبدیل می شود. در حال حاضر حدود 20 میلیون نفر درخواست روش مستقیم مدیریت سهام عدالت خود را داشته اند که با پرتفوی متوسط 14 میلیونی مجموعا 280 هزار میلیارد تومان عرضه بالقوه وجود دارد که با فرض اینکه 10درصد دارندگان سهام خود را فروخته باشند، همچنان منابع زیادی برای جذب چنین عرضه بالقوه ای نیاز است.

عوامل تشدید عرضه سهام

یاسر شریعت: مکانیزم جدید معاملات سهام عدالت به دلیل مصون ماندن بازار از عرضه مستقیم این سهام اتخاذ شد. در ابتدا که سهام عدالت آزادسازی شد و 30 درصد از سبد سرمایه گذاران اجازه عرضه در بازار را کسب کرد، به دلیل شرایط مساعد معاملاتی و وجود تقاضا، خیلی از فروش ها در بازار اول به صورت خرد انجام و مورد استقبال سهامداران قرار گرفت اما پس از مدتی بازار سهام وارد چالش شد و طبیعتا بازاری که در فرایند نزولی قرار می گیرد هر عرضه جدید موجب تشدید ریزش در آن می شود، بنابراین در زمان نزول تمهیداتی در راستای فروش سهام عدالت به صورت بلوکی در نظر گرفته شد.

عرضه سهام عدالت در خارج از زمان معاملاتی بازار سهام معایبی هم به همراه داشت، به طوری که برخی حقوقی ها یک یا دو روز پس از خرید بلوکی اقدام به عرضه سهام به صورت خرد در بازار کردند که این رفتار گردش سنگینی را در معاملات ایجاد کرد. در حقیقت گردش معاملات و ساخت کارمزد برای حقوقی هایی که در این زمینه دخیل بودند جذابیت سهام عدالت را دوچندان کرد. طبیعتا در مواردی که خریداران به صورت دستوری اقدام به خرید بلوکی سهام عدالت کردند، نقدکردن سریع سهام گزینه محتملی بود که از سوی این دست از سرمایه گذاران سر زد. فروش حقوقی ها در شرکت هایی که به صورت مستقیم درگیر سهام عدالت نبودند نیز شدت گرفت و این مهم تا حدودی به بازار آسیب رساند. در واقع جمع آوری منابع در راستای خرید بلوکی سهام عدالت توجیهی بود که حقوقی ها از آزادسازی آن در سایر شرکت ها به دست آوردند.

فروش مجدد حقوقی ها (عرضه خرد) در بورس به صورت مستقیم و عرضه سنگین سهام سایر شرکت ها با بهانه جذب منابع برای خرید سهام عدالت به صورت غیرمستقیم، طی یک ماه گذشته سیکل منفی ایجاد کرد که تشدید عرضه در بورس و فرابورس از پیامدهای آن در نظر گرفته می شود. این اتفاق در واقع باعث شد سایر سرمایه گذارانی که قصد خرید سهام را داشتند نیز برای مدتی دست نگه دارند. تداوم آزادسازی سهام عدالت در فرایند نزولی بازار سهام، نه تنها کلیت معاملات را تحت تاثیر منفی قرار می دهد بلکه صاحبان سهام عدالت را هم متحمل ضرر و زیان می کند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1301

به "نفش سهام عدالت در فرایند ریزشی بورس؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفش سهام عدالت در فرایند ریزشی بورس؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید