مسئولیت صدا و سیما برای بازماندگان کرونا ، از حمله کووید-19 تا مرگ امید و اعتماد

به گزارش سفر به آنتالیا، علیرضا شیری روانشناس با اشاره به لزوم ساخت برنامه هایی برای امید به زندگی در سیما در شرایط فعلی، بیان نمود که برای خانواده های بازماندگان کرونا می توان برنامه هایی برای ادامه زندگی ساخت.

مسئولیت صدا و سیما برای بازماندگان کرونا ، از حمله کووید-19 تا مرگ امید و اعتماد

به گزارش سفر به آنتالیا به نقل از مهر، علیرضا شیری روانشناس با اشاره به اولویت های برنامه سازی در تلویزیون در مواجهه با بحران کرونا و لزوم امیدبخشی به مردم بیان نمود: یکی از راهکارهای تلویزیون در این فضا روی آوردن به کمدی است. هر چقدر ظرفیت طنز در مردم بالا برود خشم پایین می آید.

این طبیب و طرحواره درمانگر همچنین با اشاره به برنامه سازی برای بازماندگان کرونا و یاری به آن ها برای سوگواری و در عین حال ادامه زندگی مطرح کرد: تلویزیون می تواند در برنامه های خود از مشاوران و روان شناسان یاری بگیرد و راهکارهایی برای این افراد ارائه گردد.

شیری افزود: تلویزیون می تواند در کنار برنامه های مختلفی که دارد از مشاوران و روان شناسان یاری بگیرد و بدون اینکه برنامه ها را تلخ و غم زده کند راهکارهایی را به بازماندگان حوادث مختلف از جمله کرونا ارائه دهد. اگر من می توانستم برنامه ای راه اندازی می کردم با عنوان ما پس از مرگ عزیزان مان و در این برنامه از تجربه فقدان و مسائل آن نکاتی را گوشزد می کردم. همچنین این برنامه می تواند درباره روابط عاطفی خانوده هایی که فرزند یا پدر و مادرشان را از دست می دهند و چگونگی زندگیشان از این پس دستورالعمل هایی را ارائه دهد.

در یک ماه گذشته مردم مرگ های مختلفی را تجربه نموده اند از مرگ اعتماد به این جهان و اینکه آیا این عالم جای قابل اعتمادی است تا مرگ امید و حتی مرگ عزیزانشان و باید بتوان با این ها رو برو شد و برای ادامه زندگی کوشش کرد. این مشاور برنامه های تلویزیونی درباره اینکه چرا کمتر برنامه ای با رویکرد روان شناسی درباره زندگی پس از مرگ در تلویزیون ساخته می گردد، گفت: علی رغم اینکه مرگ در آیین اسلام به رسمیت شناخته می گردد و مرحله دیگری از زندگی است اما جامعه ما با آن نهیلیستی برخورد می نماید. رسانه باید با نگاهی بالاتر از شرایط جامعه به این مسائل بپردازد. حضور روان شناس و کارشناسان روان درمانی در تلویزیون فقط مختص روابط عاطفی یا روابط میان فردی و اجتماعی نیست بلکه باید برای خلوت انسان ها و ادامه زندگی بعد از هر اتفاقی نیز راهکارهایی ارائه گردد.

وی با اشاره به راهکارهایی که کوبلر راس درباره چرخه زندگی پس از فقدان اشاره نموده است، گفت: الیزابت کوبلر راس روانپزشک آمریکایی - سوئیسی که کتاب هایش در ایران هم ترجمه شده است 5 مرحله در واکنش به مرگ را معرفی می نماید که به این ترتیب است: شوک و انکار، خشم، چانه زدن، افسردگی، پذیرش و اگر این مراحل برای فرد به درستی طی گردد می تواند دوباره به چرخه زندگی خود بازگردد.

راهکارهایی برای کنار آمدن با اتفاقات مختلف داریم از جمله حل موضوع، هضم و حذف که به طور مثال درباره بیماری کرونا حل مساله این است که در خانه بمانیم و یا دائم دست های خود را بشوییم و هضم این است که بیش از این موارد بهداشتی که گفته شده است نباید انتظار دیگری داشته باشیم اما حذف مساله مثل کسی است که کرونا را نادیده می گیرد.

وی درباره آموزش این موارد به وسیله تلویزیون مطرح کرد: باید بتوان همه این آموزش ها را در کنار هم ارائه داد تا مردم هم امیدوار باشند و هم نترسند. ترس یک مکانیزم طبیعی در بدن است و اگر به درستی راهنمایی گردد خودش به حل موضوع و مبارزه با اتفاقات یاری می نماید.

شیری با اشاره به خلا برنامه هایی که به مردم زندگی کردن و امید را یاد بدهد، گفت: در مراحل روان شناختی بعد از سوگواری و پذیرش شما باید به خود فلسفه زندگی را یادآوری کنید، به طور مثال اگر بناست من هم روزی بمیرم دوست دارم چطور زندگی کنم و اینها می تواند توسط روان شناس یا با یاری روان شناسان در برنامه ها اموزش داده گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 931

به "مسئولیت صدا و سیما برای بازماندگان کرونا ، از حمله کووید-19 تا مرگ امید و اعتماد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسئولیت صدا و سیما برای بازماندگان کرونا ، از حمله کووید-19 تا مرگ امید و اعتماد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید