قبل از شکل گیری زنجیره کرونا در عسلویه کاری کنید!

به گزارش سفر به آنتالیا، خبرنگاران/بوشهر میزان سرمایه گذاری صنعت نفت در عسلویه و درآمدهای حاصل از آن موجب سرازیر شدن جمعیتی بالغ بر 60 هزار نفر به این منطقه شده که این تمرکز جمعیتی از ابتدا نگرانی ها و چالش های زیادی به همراه داشته و امروز با شیوع ویروس کرونا در کشور این نگرانی بیش از پیش در میان مردم بومی خودنمایی می نماید...

قبل از شکل گیری زنجیره کرونا در عسلویه کاری کنید!

در شرایط فعلی مرزی بین کارکنان پارس جنوبی و ساکنین مناطق پیرامونی نیست و همچنان مراوداتی وجود دارد. از این حیث مردم نگران انتقال ویروس کرونا به وسیله کارکنان نفت در منطقه بوده و به همین خاطر نیز خواهان توقف پروازها از شهرهای آلوده (کانون بیماری) و همچنین کنترل مسیرهای زمینی منتهی به عسلویه هستند.

متولیان سلامت می گویند برای شکست ویروس کرونا باید زنجیره انتقال آن قطع گردد و برای اینکه این اتفاق بیفتد و بیماری ریشه کن گردد ضروری است تردد در سطح شهرها به حداقل برسد؛ بر این اساس نیز مردم را به ماندن در خانه دعوت می نمایند تا زنجیره انتقال قطع شده و بیماری شیوع پیدا نکند.

به همین دلیل فعالان اجتماعی و گروه های مختلف مردمی با راه اندازی گروه های خودجوش و کمپین هایی، مردم را به قرنطینه خانگی تشویق می نمایند. اما قرنطینه خانگی چقدر می تواند در قطع زنجیره انتقال ویروس خطرناک و سریع الانتشار کرونا در منطقه خاص و استراتژیک عسلویه اثرگذار باشد؟

یکی از معضلاتی که امکان قطع زنجیره کرونا را سخت می نماید، حضور افراد در محل کار است. به طور نسبی هر خانواده حداقل یک نفر شاغل دارد که بالاجبار هر روز به محل کار مراجعه نموده و در معرض تهدید واقع شده است.

مسئولین شرکت های پارس جنوبی می گویند به نیروهای ساکن در شهرهای آلوده ابلاغ شده تا اطلاع ثانوی به محل کار مراجعه ننمایند و تدابیر لازم در این زمینه اتخاذ شده است. اما آنچه از شواهد برمی آید این است که رفت و آمد این کارکنان همچنان ادامه دارد.

یکی از افراد شاغل در پارس جنوبی می گوید همه آنچه مسئولین می گویند در مقام عمل رعایت نمی گردد. او در تشریح این شرایط می گوید همکار من از شهری می آید که بالاترین درصد شیوع کرونا را دارد، من باید از کجا بدانم او ناقل ویروس هست یا خیر. چگونه به قرنطینه خانگی و ماندن در خانه تاکید می گردد ولی من بالاجبار باید به محل کار بیایم و صبح تا شب در کنار کسی کار کنم که سلامت او به دلیل دوره نهفتگی ویروس مورد شک و تردید است و در صورت مبتلا بودن نه تنها سلامت من، بلکه سلامت خانواده من که شرایط سخت قرنطینگی را تحمل می نمایند نیز در خطر است؟ در چنین شرایطی قرنطینه خانگی هم اقدام عبث و بی فایده ای به نظر می رسد.

او اعتقاد دارد که تشویق در خانه ماندن زمانی اثرگذار خواهد بود که کل اعضای خانواده در منزل بمانند یا حداقل سلامتی همکاران در محل کار محرز باشد؛ در غیر این صورت زنجیره کرونا قطع که نمی گردد تازه حلقه جدیدی نیز به آن افزوده می گردد.

در این ارتباط یکی از تأمین نمایندگان مواد ضدعفونی نماینده در مراجعه به چند شرکت مستقر در منطقه، خطاب به مسئولین می گوید؛ اینگونه که می گویید نیست! اگر یک بازدید میدانی از شرکت ها و پروژه ها داشته باشید متوجه خواهید شد آنچه گفته می گردد با واقعیت فاصله دارد.

او در ادامه می گوید من با چشم خود دیدم چطور یکی از کارکنان مشکوک به علائم کرونا، به جای اعزام به مراکز درمانی و تحت مراقبت قرار دریافت بلافاصله به مرخصی اعزام می گردد. بدون اینکه از خود بپرسند چگونه می خواهد به شهر و دیارش برگردد؟ او چه با اتوبوس و چه هواپیما بخواهد برگردد به عنوان فرد ناقل، سلامت افراد زیادی را تهدید می نماید.

در چنین شرایطی و با توجه به شرایط و شرایط حاضر استان بوشهر و سایر نقاط کشور اگر تصمیمات قاطعی در خصوص ترددها و ورودی و خروجی به ویژه در منطقه صنعتی عسلویه و پارس جنوبی اتخاذ نگردد، شوربختانه زنجیره کرونا شکل خواهد گرفت و روزهای سختی در پیش خواهیم داشت.

یوسف صفری (فعال اجتماعی ساکن و شاغل در عسلویه)

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 880

به "قبل از شکل گیری زنجیره کرونا در عسلویه کاری کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبل از شکل گیری زنجیره کرونا در عسلویه کاری کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید