فغانپور: شستا می دانست چک فدراسیون معتبر نیست!، ویلموتس پولش را نگرفته است

به گزارش سفر به آنتالیا، مسئول امور حقوقی فدراسیون فوتبال می گوید چک این فدراسیون به شستا بدون امضای رئیس و نوشتن مبلغ ارزی روی دسته چک ریالی، با اطلاع مسئولان شستا انجام شد و آنها می دانستند این چک اعتباری ندارد.

فغانپور: شستا می دانست چک فدراسیون معتبر نیست!، ویلموتس پولش را نگرفته است

به گزارش خبرنگاران، یکی از ابهامات پرونده بدهکاری فدراسیون فوتبال به شستا، صدور چک دو میلیون یورویی بدون امضای و مهر رئیس فدراسیون فوتبال (مهدی تاج) و همینطور نگارش مبلغ ارزی روی چک های ریالی است، اتفاقی که چک تضمینی به شرکت شستا را از درجه اعتبار ساقط نموده و موجب ابهاماتی در عملکرد مدیران وقت این فدراسیون شده است.

صفی الله فغانپور، مسئول امور حقوقی فدراسیون فوتبال در گفت وگو با خبرنگاران، در واکنش اینکه چرا چک تضمینی به شستا فاقد الزامات قانونی و معتبر بانکی از جمله امضای رئیس فدراسیون بوده است، گفت: در آن موقع بحث نبود که بخواهیم این مبلغ را پرداخت کنیم. به همین علت ما به صورت علی الحساب چکی را در اختیار مسئولان این شرکت قرار دادیم که حتی می توانست سفید امضاء و مبلغی روی آن درج نشده باشد. بحث این نبود که ما شستا را دور بزنیم و همینطور شستا هم دنبال وصول این چک نبود.

مسئول امور حقوقی فدراسیون فوتبال اظهار داشت: در آن موقع در تمام نامه هایی که از فدراسیون فوتبال به وزیر ورزش، وزیر تعاون، معاون اول ریاست جمهوری و بانک مرکزی ارسال شده بود، نوشته شده بود که وقتی فدراسیون مطالبات خود را از فیفا دریافت کرد، این بدهی را پرداخت می کنیم. در مذاکرات شفاهی این بحث مطرح شد که اگر توانستیم به مرور زمان مطالبات خودمان را از فیفا می گیرم و این بدهی را پرداخت می کنیم. هرچند ما تا به امروز 16 میلیارد تومان بصورت ریالی پرداخت کردیم. حتی دو ماه بعد از این ماجرا، ما نخستین پرداخت خودمان را انجام دادیم.

او در واکنش به اینکه پیش از این گفته شده بود اولین پرداختی فدراسیون به شستا در اواسط تیرماه 99 اجرا شده اما الان شما مدعی هستید دو ماه بعد از دریافت دو میلیون دلار، اولین پرداختی اجرا شده اظهار داشت: دقیقا در خاطرم نیست چه زمانی اولین پرداختی انجام شد اما در هر صورت این موضوع وجود داشت که ما به محض دریافت پول، اولین قسط خودمان را بدهیم. روی حساب همین موضوع، چک به رسم امانت و تضمین در اختیار مسئولان شستا باقی ماند.

فغانپور در پاسخ به این سوال که آیا فدراسیون امیدوار بود مطالبات شستا را تا 31 فروردین 99 بازگرداند که تاریخ وصول چک تضمینی را برای این موعد نوشته بود، اظهار کرد: تصور ما این بود که گشایش جدیدی می گردد و فیفا پول ما را پرداخت می نماید. قصدمان این بود که به محضی که مبلغی دریافت کردیم، بدهی شستا را پس بدهیم. ما در اصل ماجرا بحثی نداریم. اصلا با مصوبه ستاد مقابله با تحریم بود که دو میلیون یورو گشایش ایجاد شد. ما این دو میلیون یورو را با ارز 4200 تومانی پرداخت کردیم. این اتفاقات در حضور دو وزیر، معاون اول رئیس جمهور و بانک مرکزی انجام شد و قرار نبود که شستا به یک باره و به صورت اتفاقی چکی را که قانونی صادر نشده بود، به مراجع قانونی ارائه کند. در این شرایط کار برای ما سخت شد.

مسئول امور حقوقی فدراسیون فوتبال همچنین با بیان اینکه دلایلی وجود دارد که نشان میدهد با مدیران شستا برای بازپرداخت این بدهی به صورت ریالی، توافق شفاهی اجرا شده است، گفت: نخست اینکه چک قانونی صادر نشد و مسئولان این شرکت می دانستند که دو میلیون یورو به صرف امضای خزانه دار فدراسیون دارای درجه اعتبار نیست. چک شخصی نبود که بدون امضای رئیس فدراسیون باشد. مسئولان شستا بر امور اداری اشراف دارند و می دانند باید بالاترین فرد یک اداره و سازمان چک های حقوقی را امضاء کند. دوم اینکه همان مبلغی را روی چک نوشتیم که دریافت نموده بودیم و به عنوان حسن نیت در اختیارشان گذاشتیم. سوم اینکه ما وقتی اولین واریز را انجام دادیم، آن ها قبول کردند که به صورت اقساطی این پول را دریافت نمایند. ما به یک باره 16 میلیارد تومان پرداخت نکردیم.

وی ادامه داد: آن ها می توانستند در هنگام اولین قسط اعلام نمایند که ما واریزی نداشته باشیم و یا بگویند ما این مبلغ را به صورت ریالی نمی خواهیم و باید ارزی باشد. این چند دلیل نشان می دهد که بدهی فدراسیون ریالی است و باید به ریال پرداخت گردد.

فغانپور در واکنش به اینکه طبیعتا مسئولان شستا دو میلیون یورو خود را به قیمت روز می خواهند نه به قیمت زمانی که پول را به عنوان قرض در اختیار فدراسیون گذاشتند گفت: ما می گوییم اصولا وقتی اولین قسط پرداخت می گردد، مابقی اقساط هم ارزش همان روز حساب و کتاب می گردد. دو میلیون یورو معادل 25 میلیارد تومان بود و ما تا به حال 16 میلیارد تومان پرداخت کردیم؛ یعنی بیش از 50 درصد به حساب ایشان واریز شده است.

او درباره توقیف ساختمان باشگاه پرسپولیس و صدور اطلاعیه مزایده برای ساختمان این باشگاه که در مالکیت فدراسیون فوتبال است گفت: در حال حاضر و اینطور که سرپرست فدراسیون و سایر دوستان دیگر گفتند، به وسیله وزیر محترم تعاون تا سرانجام سال و به روایتی تا یک سال فرصت داده شده تا این مبلغ را پرداخت کنیم. در حال حاضر همه این اتفاقات از جمله توقیف ساختمان پرسپولیس هم سر ماجرای فدراسیون فوتبال است. آن ها با باشگاه ها کاری ندارند. الان پرسپولیس در کوران مسابقه است و بهتر است به این موضوع نپردازیم.

مسئول امور حقوقی فدراسیون فوتبال در واکنش به اینکه عنوان شده مارک ویلموتس هنوز قادر به انتقال دستمزد دو میلیون یورویی خود از حسابش در زراعت بانک ترکیه نشده است گفت: این مبلغ در حساب زراعت بانک ترکیه است و از طرف ویلموتس دریافت نشده است. چیزی در حدود 175 هزار یورو برداشت کردند و بعد از آن نتوانستند بقیه این مبلغ را برداشت نمایند.

او درباره علت این ماجرا گفت: با توجه به محدودیت های مربوط به مراودات بانکی و تحریم های مالی نتوانستند این پول را از طرف ایرانی دریافت نمایند.

فغانپور در پاسخ به این سوال که بعد از کنار رفتن منصوری و ملیح زاهد، وکلای سابق فدراسیون فوتبال چه کسانی پرونده مارک ویلموتس را در دادگاه داوری ورزش پیگیری می نمایند گفت: الان با مدیریت دبیرکل فدراسیون فوتبال و با هماهنگی تیم حقوقی ریاست جمهوری و تیم حقوقی وزارت امور خارجه با وکلایی که از سوییس انتخاب کردند، موضوع پیش می رود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1453

به "فغانپور: شستا می دانست چک فدراسیون معتبر نیست!، ویلموتس پولش را نگرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فغانپور: شستا می دانست چک فدراسیون معتبر نیست!، ویلموتس پولش را نگرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید