علائم رایج کرونا در بچه ها را بشناسید

به گزارش سفر به آنتالیا، مجله پزشکی دکتر سلام/نکته قابل توجه در مورد ویروس کووید-19 در بچه ها این است که بروز علائم در این قشر کمی متفاوت است یا با تاخیر اتفاق می افتد. علائم می تواند در این گروه سنی متفاوت تر باشد و در مقایسه با جمعیت بزرگسال پاسخ آنتی بادی ضعیف تری هم دارند.

علائم رایج کرونا در بچه ها را بشناسید

به گزارش ایندیاتایمز، اگرچه هم اکنون واکسن کووید برای بچه ها در دسترس نیست، بنابراین با بازگشایی مدارس به صورت درجه بندی شده حفظ ایمنی بچه ها و شناسایی علائم اولیه در آنها از اهمیت زیادی برخوردار است.

یک مطالعه ترکیبی که توسط تیمی از محققان انگلستان مستقر در بیمارستان کینگ کالج لندن، گای و سنت توماس و شرکت علوم داده زئو انجام شده و رفتار و علائم حداقل 200 کودک را که به ویروس کرونا آلوده بودند را مطالعه قرار دادند.

یک سوم از بچه ها در این گروه بدون علامت بودند به این معنی که آنها هیچ نشانه معمولی از ویروس را نشان نمی دادند. این یافته ها نشان می دهد بچه ها بدون علامت می توانند میزبان ویروس برای مدت طولانی تری باشند و حتی انتقال آن را برای بیش از سه هفته ادامه دهند. همین امر در یک تحلیل گسترده که چند ماه قبل از بازگشایی مدارس انجام شده نیز مشاهده شده است.

بچه ها همچنین می توانند به عنوان شیوع دهنده ویروس عمل کنند، این بدان معنی است که آنها توانایی انتقال ویروس را با سرعت بیشتری به افراد اطراف خود دارند. با این حال گروه باقیمانده بچه ها که علائم داشتند، ممکن است این کار را صریح یا به روش بزرگسالان انجام ندهند.

علائم شایع چیست؟

مطالعه مستقر در انگلستان نشان داده بچه های که مبتلا به کووید-19 شدند به طور خاص سه علامت دارند. نکته عجیب این است که گلودرد یا سرفه که یک علامت کووید معمولی است در جوان ترها شیوع چندانی ندارد.

محققان همچنین احساس می کنند این علائم می تواند راهی برای تمایز سرماخوردگی فصلی، آلرژی ها یا سایر عفونت های ویروسی شایع باشد که بچه ها را از کووید-19 تحت تأثیر قرار می دهد.

سه علامتی که باید در بچه ها مراقب آنها باشید به شرح زیر است:

تب

تب نشانه شایع عفونت در بچه ها است. تقریبا 54 درصد از بچه ها در مطالعه گزارش کردند تب دارند. لازم به ذکر است تب یکی از علائم شایع عفونت در بزرگسالان نیز است که در بیش از 75 تا 80 درصد موارد اعم از موارد خفیف یا شدید را شامل می شود.

خستگی و کاهش سطح انرژی

خستگی و از دست دادن انرژی از دیگر علائمی است که ویروس کووید می تواند در میان افراد جوان بروز کند. طبق مطالعه به نظر می رسد خستگی و خستگی مزمن 55 درصد بچه ها را آزار می دهد. این می تواند نشانه نسبتا نگران کننده ای باشد زیرا بهبودی ناشی از خستگی ناشی از ویروس می تواند مدت زمان طولانی تری طول بکشد.

سردرد

سردرد از علائم بسیار رایج کووید-19 نیست و فقط 14 درصد از بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد. با این حال، سردرد می تواند شکایتی شایع در بچه ها و نشانه احتمالی عفونت باشد. بیش از 50 درصد از بچه ها در این تحقیق از انواع خفیف سردرد رنج می بردند.

از دست دادن بویایی و چشایی

از دست دادن بویایی و چشایی یا آنوسمی که شاید عجیب ترین علامت کووید-19 باشد، می تواند روی بچه ها تاثیر بگذارد حتی اگر نادر باشد. آخرین یافته ها حاکی از آن است بخشی از بچه ها گزارش کرده اند به غیر از گلو درد، آبریزش بینی، از کاهش بویایی و چشایی نیز رنج می برند.

علائم دیگر مانند اسهال، بدن درد، از دست دادن اشتها نیز بسیار شایع بوده است.

سایر علائم غیرمعمول

محققان گفته اند جدا از علائم ذکر شده در بالا، علائم دیگری برای جستجوی علائم احتمالی ویروس می تواند بثورات پوستی و التهاب باشد. اگر روی پوست کودکی بثورات یا قرمزی غیرمعمولی ایجاد شود که علامت معمولی سرماخوردگی نباشد، ممکن است علامت کووید باشد.

در صورت بروز علائم در بچه ها والدین باید چه کاری انجام دهند؟

دقیقا مانند بزرگسالان نخستین مراقبت های پزشکی می تواند از بروز عوارض جلوگیری کند. حتی اگر بچه ها در بیشتر موارد از انواع خفیف تر ویروس رنج می برند کمک پزشک می تواند علائم درد را درمان کند. دارو، استنشاق بخار، تمرینات تنفسی می توانند به بچه ها کمک کنند تا سریع تر بهبود یابند.

اگر کودکی یک یا چند علامت را از خود نشان داد و با شخصی که آزمایش ویروس مثبت داشته در تماس بوده است باید سریعا تست بدهد و اقدامات قرنطینه و انزوا انجام را دهد.

منبع: همگردی
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1359

به "علائم رایج کرونا در بچه ها را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم رایج کرونا در بچه ها را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید