صلح هرمز مانعی برای حضور نیروهای خارجی در منطقه

به گزارش سفر به آنتالیا، کارشناس مسائل منطقه گفت: اجرای طرح صلح هرمز حضور نیرو های خارجی در منطقه را محدود می کند.

صلح هرمز مانعی برای حضور نیروهای خارجی در منطقه

محسن پاک آئین سفیر اسبق کشورمان در آذربایجان گفت وگو با ، با اشاره به تلاش های ایران جهت تامین امنیت منطقه اظهار کرد: ایران از ابتدای انقلاب اعتقاد داشت که امنیت خلیج فارس باید توسط کشور های منطقه حفظ شود و اقدام جمهوری اسلامی در مبارزه با تروریسم هم برای تحقق این مهم بوده است.

او افزود: طی سال های گذشته آمریکایی ها طمع ورزی خود در منطقه را افزایش داده اند و همین موضوع باعث شد تا ایران یکی از پهپاد های این کشور را هدف قرار دهد، همچنین در تلافی اقدام انگلیسی ها در توقیف یکی از کشتی های ما در جبل الطارق، ما نیز یکی از کشتی های انگلیسی را به طرف منطقه تحت کنترل خودمان هدایت کردیم.

پاک آئین تاکید کرد: آمریکایی ها تلاش می کنند تا به بهانه های مختلف مانند تشکیل ائتلافی از کشور های فرا منطقه ای راهی برای نفوذ به تنگه هرمز باز کنند و به این بهانه حضور نیرو های نظامی خود، به نوعی وارد این منطقه شوند و قطعا این رویکرد منطقه را نا امن خواهد کرد.

سفیر اسبق کشورمان اظهار کرد: کشور هایی که در طرح آمریکا قرار می گیرند ممکن است به بهانه تامین امنیت انتقال انرژی را داشته باشند و همچنین ناامنی ایجاد کنند. در همین چارچوب ایران طرح همکاری امنیتی در خلیج فارس را خاطرنشان کرد. باوجود اینکه تنگه هرمز به ایران تعلق دارد، اما اعلام آمادگی کردیم تا با همکاری کشور های دیگر امنیت این منطقه را تامین و از دخالت های نیرو های خارجی به خصوص آمریکا جلوگیری کنیم، به همین دلیل هم رئیس جمهور نامه ای را برای سران کشور های عرب خلیج فارس فرستاد.

او افزود: رویکرد عمده کشور ها در قبال طرح صلح هرمز مثبت بوده و باتوجه به اینکه ریاض همواره در قبال ایران سیاست های تقابلی اتخاذ می کند که انتظار زیادی هم از این کشور نداریم.

پاک آئین در پایان تاکید کرد: طرح صلح هرمز می تواند در منطقه امنیت را ایجاد کند و کشور های فرا منطقه مثل آمریکا یا حتی برخی از کشور های اروپایی به دنبال تامین منافع خود هستند نه امنیت منطقه، به همین دلیل ادامه حضور نیروهای آمریکایی در خلیج فارس باعث ناآرامی خواهد شد و به کشور های منطقه تاکید می کنیم که نباید برای تامین امنیت به نیروهای فرا منطقه ای متوصل شوند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 906

به "صلح هرمز مانعی برای حضور نیروهای خارجی در منطقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صلح هرمز مانعی برای حضور نیروهای خارجی در منطقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید