روزنامه لبنانی الاخبار آزادی ها در عربستان را به سخره گرفت

به گزارش سفر به آنتالیا، روزنامه الاخبار لبنان وابسته به حزب الله موج آزادی هایی که با حمایت رسمی در عربستان جریان دارد را به باد استهزا گرفت.

روزنامه لبنانی الاخبار آزادی ها در عربستان را به سخره گرفت

به گزارش سفر به آنتالیا، این روزنامه در صفحه نخست خود گزارشی تحت عنوان عربستان (جدید): وهابیت (کمرنگ می شود) به تغییراتی پرداخته است که در برنامه های درسی، مختلط بودن دختران و پسران در کلاس های درس و غیر آنها در عربستان به وجود آمده است.

الاخبار نوشت، تغییراتی که دولت ریاض به رهبری محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان ایجاد کرده است، بر سه جنبه اصلی متمرکز هستند که شامل به حاشیه راندن نقش وهابیت در رشد و توسعه کشور عربستان، برجسته کردن عمق تمدن این کشور و اعتلای ملی گرایی در بین مردم و شیطنت امپراتوری عثمانی است که در گذشته خلافت اسلامی خوانده می شد.

به نوشته این روزنامه، عربستان با رویکرد جدید خود تلاش می کند کتب فلسفی منحرف را ترجمه کند و به دنبال تشویق برای بررسی و تعمق در این کتب است.

همچنین پیرامون جنجالی که درباره چنین تصمیمات وجود دارد، الاخبار به تمسخر نوشت، طبق اظهارات فیصل بن بندر، امیر منطقه ریاض، ظاهرا مقامات عربستان روی این مساله حساب باز کرده اند که این تشدید وضعیت به تدریج از بین برود، چرا که برنامه و جهت مشخص است و عربستان با همه توان به اهدافش می رسد.

این روزنامه لبنانی نوشت، ولیعهد جوان در اداره امور داخلی عربستان با پیشینیانش تفاوت دارد، او با نوسانات، مانورها و سر به نیست کردن ها، کشور را اداره می کند و با اعمال خشونت علیه هر کسی که با او مخالفت می کند خواه این افراد از داخل موسسه مذهبی یا از حلقه مبارزات در جهت آزادی ها و حقوق بشر باشند، جهت اعمال تغییرات را با عبور از همه طی می کند.

الاخبار نوشت، هدف بن سلمان از اینگونه مدیریت دو چیز است: نخست پاسخگویی به استانداردهای آمریکا در روند توسعه کنونی که رکس تیلرسون، وزیر خارجه سابق آمریکا اواخر 2017 از آن استقبال کرده بود، هنگامی که رضایت خود را از آغاز مقابله با تبلیغات افراطی توسط عربستان از طریق گنجاندن برنامه جدید و حذف دیگر برنامه ها ابراز داشت و در آن زمان وزارت آموزش و پرورش این کشور بیان نمود، قصد دارد با انجمن ملی آمریکا برای آموزش بچه ها کم سن با هدف انجام برخی از اصلاحاتی که در سال 2019 اجرایی شدند، همکاری کند.

وزیر خارجه آمریکا اما در زمینه اصلاحات داخلی از اقدامات بن سلمان پشتیبانی کرد و گفت: آمریکا با تمام توان از روند اصلاحات در عربستان حمایت می کند. وی افزود: این اصلاحات نه تنها برای ثبات عربستان بلکه برای پیشرفت آن در آینده بی نهایت مهم هستند.

اما طبق نوشته الاخبار، هدف دوم بن سلمان این است که ولیعهد جامعه را در اختیار خود بگیرد و با بازیچه قرار دادن عواطف و احساسات سرکوب شده جوانان مشتاق آزادی، یک حلقه حمایتی برای خود ایجاد کند و در نتیجه این اقدامات، پروژه خود که همان 50 سال حکومت یا بیشتر بر عربستان است را با موفقیت اجرایی کند.

این روزنامه نوشت: بن سلمان در این برنامه خود از دو حقیقت مهم چشم پوشیده، نخست تاثیر اختلافات اجتماعی که ناشی از تغییر ناگهانی و شدید از افراط گرایی مذهبی به افراط گرایی ملی به ویژه در میان نسل جوان است که در دامن علمای جریان الصحوه و وهابیت رشد کرده اند و دوم حقیقت نبود ثبات (تا این لحظه) درباره حکومت ولیعهد که همچنان احتمالات شورش و کودتا حکومت وی را تهدید می کنند، هر چند که صحنه حال حاضر در ظاهر عربستان توانایی و کنترل دو سلمان (ولیعهد و پدرش) را نشان می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 382

به "روزنامه لبنانی الاخبار آزادی ها در عربستان را به سخره گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه لبنانی الاخبار آزادی ها در عربستان را به سخره گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید