خبرنگاران بیش از 30 درصد بیماران مبتلا به کرونا علایم عصبی دارند

به گزارش سفر به آنتالیا، تهران- خبرنگاران- نتایج نهایی طرح های پژوهشی محققان مرکز مطالعات علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس حاکی از آن است که بیش از 30 درصد بیماران مبتلا به کرونا ویروس علایم عصبی دارند.

خبرنگاران بیش از 30 درصد بیماران مبتلا به کرونا علایم عصبی دارند

سعید سمنانیان رییس مرکز مطالعات علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس در گفت و گویی که امروز- یکشنبه -این دانشگاه منتشر نموده است، اظهارداشت: بیماری کووید 19 که ناشی از آلودگی انسان توسط نوعی کرونا و ویروسی به نام سارس کووید 2 است، معمولا با علائمی نظیر تب، سرفه های خشک، گاهی مسائل تنفسی شناخته می گردد، اما تحقیقات اخیر تنفسی نشان داد که در بیش از 30 درصد بیماران علاوه بر سیستم تنفسی، عفونت در سیستم عصبی نیز ایجاد می گردد.

به گفته وی، ساختارهای ویژه ای از سیستم اعصاب مرکزی به ویژه مغز، در مقابل عفونت های ویروسی محافظت می نمایند. با این حال ویروس کرونا می تواند از راه هایی که به درستی شناخته نشده است خود را به سیستم عصبی برساند که یکی از این محتمل ترین راه ها از طریق بینی است.

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: در بخش فوقانی بینی لایه مخاطی وجود دارد که حاوی سلول های گیرنده بویایی است این سلول ها مستقیما با سلول های عصبی جهت بویایی در ارتباط بوده و از این طریق پیغام بویایی را به مغز می رسانند. بنابراین اگر فردی در محیطی آلوده قرار گیرد ویروس کرونا به دنبال استنشاق وارد بینی می گردد، این احتمال وجود دارد که ویروس از طریق مخاط بویایی خود را به سیستم اعصاب مرکزی رسانده و عفونت های مغزی را ایجاد کند.

به گفته این پژوهشگر، یکی از مهم ترین نواحی مغز که از طریق این دسته از ویروس ها دچار عفونت می گردد، ناحیه ای در قسمت پایین مغز به نام بصل النخاع است. این ناحیه حاوی نورون هایی است که در کنترل عملکرد سیستم تنفس و قلب و عروق نقش دارد.

رییس مرکز مطالعات علم و فناوری دانشگاه گفت: ایجاد عفونت و در نتیجه اختلال در عملکرد نورون ها می تواند مسائل تنفسی بیماری مبتلا به کرونا را تشدید کند، از طرفی دیگر در نتیجه آسیبی که ویروس ها به سیستم تنفسی وارد می نمایند، کارایی این سیستم برای تبادل گازهای تنفسی کاهش یافته و به دنبال آن میزان اکسیژن خون کم می گردد.

وی تاکید نمود: کمبود اکسیژن خون می تواند منجر به اختلال در عملکرد مغز گردد. از جمله علائم ناشی از آسیب سیستم عصبی در بیماران مبتلا به کووید 19 شامل سردرد، اختلال در هوشیاری، سرگیجه، تشنج، کاهش حس های چشایی و بویایی، گزگز اندام ها و اختلالات عروق مغزی می گردد.

سمنانیان اظهار داشت: اختلال در کارکرد سیستم عصبی و مغز ممکن است اثراتی درازمدت به دنبال داشته باشد و این آثار حتی پس از بهبود نشانه های بیماری در فرد دیده می گردد، به همین جهت توصیه می گردد هنگام شیوع ویروس کرونا و به هنگام حضور در محل های آلوده از ماسک استفاده گردد تا علاوه بر حفاظت سیستم تنفسی جلوی مهم ترین جهت ویروس به سیستم عصبی مرکزی نیز گرفته گردد.

به گزارش خبرنگاران، براساس آخرین آمارها تا به امروز 90 هزار و 481 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت 60 نفر در 24 ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به پنج هزار و 710 نفر رسید.

منبع: ایرنا
انتشار: 5 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 998

به "خبرنگاران بیش از 30 درصد بیماران مبتلا به کرونا علایم عصبی دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بیش از 30 درصد بیماران مبتلا به کرونا علایم عصبی دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید