حداقل مزد کارگری 26 درصد و حق مسکن 300 هزار تومان افزایش یافت

به گزارش سفر به آنتالیا، در جلسه دیروز شورای عالی کار که با دستور کار آنالیز افزایش حق مسکن کارگران برگزار شده بود، شرکای اجتماعی بعد از 7 ساعت مذاکره و رایزنی با افزایش 200 درصدی حق مسکن موافقت کردند تا در صورت موافقت هیات وزیران، مبلغ بن مسکن کارگری از ابتدای امسال به جای 100 هزار تومان، 300 هزار تومان محاسبه و به کارگران مشمول قانون کار پرداخت گردد.

حداقل مزد کارگری 26 درصد و حق مسکن 300 هزار تومان افزایش یافت

جهت دریافت خدمات خرید درب ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

همچنین در این جلسه توافق شد پایه سنوات از 175 هزار تومان به 100 هزار تومان کاهش یابد و در مقابل 75 هزار تومان به حقوق پایه کارگران مشمول قانون کار اضافه گردد. بر این اساس، میزان تغییر حقوق پایه سال 99 از 21 درصد موردتوافق در مصوبه 29 فروردین شورای عالی کار به 26 درصد افزایش یافت.

نکته دیگر اینکه با رایزنی شرکای اجتماعی در جلسه شورای عالی کار، بحث افزایش حق مسکن کارگری که در جریان مذاکرات مزد 99 برای افزایش 100 درصدی مطرح شده بود نیز به نتیجه رسید و این مزایا از 100 هزار تومان به 300 هزار تومان افزایش یافت. البته این مصوبه شورای عالی کار باید در هیات وزیران نیز به تصویب برسد و طبق اعلام حاضران در جلسه شورای عالی کار، تاریخ اجرای مصوبه حق مسکن حداکثر از ابتدای تیرماه خواهد بود.

بر اساس مصوبه قبلی شورای عالی کار، حداقل دستمزد کارگران مشمول قانون کار با 21 درصد افزایش، یک میلیون و 835 هزار تومان معین شده بود؛ اما طرف کارگری معتقد بود که به دلیل عدم شمولیت عام مزایای مزدی مانند حق سنوات، همه کارگران این مزایا را دریافت نمی نمایند و باید افزایش دریافتی کارگران به جای تحقق از محل مزایا، با افزایش حداقل حقوق محقق گردد. بر همین اساس، با مصوبه دیشب شورای عالی کار، 75 هزار تومان از میزان حق سنوات کارگری کاسته و بر حداقل دستمزد افزوده شد تا حداقل حقوق قانون کار 5 درصد دیگر افزایش یابد و به یک میلیون 911 هزار تومان برسد.

با این حساب، دریافتی کارگر بدون فرزند و بدون سابقه، با احتساب همه مزایای مصوب شورای عالی کار به حدود 2 میلیون و 620 هزار تومان می رسد. همچنین کارگران متأهل و دارای فرزند به ازای هر فرزند 191 هزار تومان حق اولاد دریافت می نمایند و حقوق یک کارگر با یک فرزند بالاتر از دو میلیون و 800 هزار تومان خواهد بود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 9 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1005

به "حداقل مزد کارگری 26 درصد و حق مسکن 300 هزار تومان افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حداقل مزد کارگری 26 درصد و حق مسکن 300 هزار تومان افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید