فراوری برق از باکتری ها

به گزارش سفر به آنتالیا، مهندسان دانشگاه ام آی تی (MIT) در مطالعه اخیرشان پیروز به توسعه یک روش برای پردازش نمونه های کوچک باکتری و سنجش توانایی باکتری برای فراوری نیروی برق شده اند.

فراوری برق از باکتری ها

به گزارش ایسنا به نقل از فوربز، مهندسان دانشگاه ام آی تی (MIT) طی مطالعه شان دریافتند باکتری به نام اشریشیا کُلای (E. coli) با ایجاد الکترون در سلول هایش می تواند برق فراوری کند.

هدف پژوهشگران از این کار این است که بتوانند قدرتمندترین باکتری ها را برای انجام کارهایی مانند سلول های سوخت مصرفی (running fuel cells) یا تصفیه آب فاضلاب مهار نمایند.

کولن بوئی (Cullen Buie) استاد مکانیک MIT گفت: میکروب های موجود در معادن، در پایین دریاچه ها و در روده انسان با دفع و پمپ کردن الکترون (فراوری برق) زنده می مانند.

روشی که پژوهشگران توسعه دادند از تراشه های میکروفلوئیدیک (microfluidic) با کانال های کوچک که در وسط به شکل پیکربندی ساعت است، استفاده می نماید.

با استفاده از ولتاژ در یک کانال، محققان می توانند از یک پدیده شناخته شده به عنوان دی الکترو فورز (dielectrophoresis) استفاده نمایند تا سریعاً باکتری ها را با توجه به فعالیت الکتروشیمیایی آنها طبقه بندی نمایند. دی الکترو فورز یک روش است که در آن ولتاژ بر روی یک ذره نیرو اعمال می نماید.

به گفته پژوهشگران جئوباکتر (Geobacter) میکروب موجود در شرایط بی هوازی در خاک و رسوبات آبزی، اولین فراورینماینده گزارش شده و مؤثرترین فراورینماینده برق است.

باکتری دیگری که پژوهشگران مورد آنالیز قرار دادند، باکتری Shewanella بود، آنها بر این باورند که این باکتری نیز قادر به فراوری برق است.

با توجه به پیشرفت های مهندسی ژنتیک، محققان می گویند که آنها قادر به دوباره سازی باکتری ها و ایجاد جهش در سطوح سلولی با تنوع گسترده هستند.

با ترکیب ابزارهای ژنتیکی (برای ایجاد جهش) و غربالگری میکروفلوئیدیک (برای انتخاب)، ما قادر به ایجاد جهش در سلول ها و سپس انتخاب بهترین نامزد برای انتقال الکترون خواهیم بود.

یافته های این مطالعه در مجله Science Advances منتشر شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 133

به "فراوری برق از باکتری ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری برق از باکتری ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید