انفجار شدید در همسایگی خورشید

به گزارش سفر به آنتالیا، ستاره پروکسیما قنطورس نزدیک ترین همسایه ماست و فقط چهار سال نوری از خورشید ما فاصله دارد. این ستاره به مراتب از خورشید ما کوچکتر است، اما قدرتمندتر از قد و قواره خود ظاهر شده است.

انفجار شدید در همسایگی خورشید

این شراره ها در ماه مه 2019 مشاهده شدند و تنها هفت ثانیه به طول انجامیدند

دانشمندان یک شراره سهمگین و شدید را مشاهده نموده اند که از سامانه ستاره ای همسایه می آید. این انفجار شدید که از ستاره پروکسیما قنطورس ناشی شده است، تنها طی چند ثانیه روشنایی و درخشش طبیعی آن را به 14000 برابر رسانده است.

این فوران صد مرتبه از شراره های مشابهی که در خورشید ما رخ می دهد، قدرتمند تر بود. چنین شراره هایی به اندازه ای قدرتمندند که می توانند اتمسفر سیارات را نابود نمایند و با تابش پرتو های مرگبار، به هر گونه حیات در نزدیکی خود آسیب برسانند.

دانشمندان امیدوارند که این یافته بتواند گواه و نشانه ای از فیزیک جدیدی باشد که به ما در درک بهتر رفتار ستارگان و نیز در جست وجوی حیات بیگانه در جایی در منظومه شمسی، کمک می رساند.

اما در این مورد خاص، یافته ها نشان می دهند که بر فرض اگر در همسایگی ما نوعی از حیات وجود داشته باشد، بعید است که شبیه به ما باشد و شدت این انفجار ها و نوسانات ستاره، شرایط را برای چنین نوعی از حیات بسیار سخت می نماید.

مردیت مک گریگور از دانشگاه کلرادو بولدر که بر روی این پژوهش کار نموده است، می گوید: اگر حیاتی پیرامون ستاره پروکسیما قنطورس وجود داشته باشد، بسیار با آنچه روی زمین دیده می گردد متفاوت خواهد بود. بشر بر روی چنین سیاره ای دوران بدی را تجربه می کرد.

ستاره پروکسیما قنطورس نزدیک ترین همسایه ماست و فقط چهار سال نوری از خورشید ما فاصله دارد. این ستاره به مراتب از خورشید ما کوچکتر است، اما قدرتمندتر از قد و قواره خود ظاهر شده است. جِرم این ستاره فقط یک هشتم خورشید است. پروکسیما قنطورس یک کوتوله سرخ است و مشخصا به رده ای از ستارگان تعلق دارد که کوچک و کم نور به شمار می فرایند.

این ستاره نیز میزبان سیارات مخصوص به خود است؛ سیاراتی شامل سیاره ای که پروکسیما بی نام دارد و به گفته دانشمندان، ممکن است شباهت زیادی به زمین داشته باشد. این سیاره نسبتا به زمین نزدیک است، هم از نظر فاصله هم شباهت، و همین امر باعث شده است که محققان از احتمالِ یافتن حیات بیگانه در آنجا هیجان زده باشند.

اما با این مقادیر بزرگ انرژی مشاهده شده که از ستاره فوران می نماید، هر چیزی که در آنجا زندگی کند نابود خواهد شد. این شرار یکی از سهمگین ترین شراره هایی به شمار می رود که تا به امروز در کهکشان ما مشاهده شده است.

این موضوع می تواند در جست وجو های آینده در پی حیات بیگانه نیز سختی هایی به وجود آورد. بسکمک از سیارات فراخورشیدی که در محدوده گلدن لاکس (کمربند حیات - نه خیلی نزدیک و بسیار داغ، نه خیلی دور و بسیار سرد) ستاره خود به سر می برند، در مدار هایی پیرامون کوتوله های سرخ در گردش هستند، و این امر می تواند آن ها را با خطر روبرو کند.

مک گریگور می گوید: بسکمک از سیارات فراخورشیدی که ما تا کنون پیدا نموده ایم، پیرامون این نوع از ستارگان هستند. اما نکته این است که آن ها بسیار فعال تر از خورشید ما هستند. شراره های آن ها به مراتب شدیدتر و تکرارشونده تر است.

محققان برای کشف این شراره، در یک بازه زمانی چهل ساعته، رصد ها و مشاهداتی بر روی ستاره انجام دادند و طی انجام آن از 9 تلسکوپ بهره بردند. دانشمندان انتظار دیدن چنین انفجار شدیدی را نداشتند، اما اینک آن ها دقیق ترین جزییاتی را در اختیار دارند که می تواند از چنین پدیده ای ثبت گردد.

این شراره ها در ماه مه 2019 مشاهده شدند و تنها هفت ثانیه به طول انجامیدند. به گفته محققان، این شراره در مقیاس نور مرئی به طرز ویژه ای پرنور نبود، اما مقادیر زیادی از تابش های رادیویی و فرابنفش، یا تابش با طول موج میلیمتری به همراه داشت.

مک گریگور می گوید: ما در گذشته نمی دانستیم که ستاره ها می توانند در بازه میلیمتری فوران نمایند، از این رو این نخستین باری است که دنبال شراره های میلیمتری گشته ایم..

اما این شراره ها ممکن است در پروکسیما قنطورس مورد نادر و کمیابی نباشند. محققان در خلال مشاهدات خود چندین شراره دیده اند که نشان می دهد اولا این رخداد در طول روز بار ها اتفاق می افتد، و نیز ممکن است انواع دیگری از شراره ها نیز برای کشف وجود داشته باشد.

مک گریگور می گوید: احتمالا حتی انواع عجیب تری از شراره ها وجود دارد که نشانگر نوع دیگری از فیزیک است که ما پیش از این به آن فکر ننموده ایم. پژوهشی که جزییات این یافته ها را تشریح می نماید، اخیرا در استروفیزیکال ژورنال لترز (The Astrophysical Journal Letters) منتشر شده است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1672

به "انفجار شدید در همسایگی خورشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انفجار شدید در همسایگی خورشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید