انصراف ژاپن از ارائه قطعنامه محکومیت سوابق حقوق بشری کره شمالی به سازمان ملل

به گزارش سفر به آنتالیا، دولت ژاپن امروز چهارشنبه گفت، رای نخستین بار تصمیم گرفته قطعنامه ای مشترک برای محکوم کردن سوابق حقوق بشری کره شمالی را به دلیل ملاحظاتی نظیر کوشش های آمریکا برای انتها دادن به برنامه تسلیحاتی کره شمالی و فاکتورهای دیگر به سازمان ملل تسلیم نکند.

انصراف ژاپن از ارائه قطعنامه محکومیت سوابق حقوق بشری کره شمالی به سازمان ملل

به گزارش سفر به آنتالیا، به نقل از خبرگزاری رویترز، از سال 2008 تا به امروز ژاپن به صورت مشترک همراه با اتحادیه اروپا هر سال قطعنامه ای برای محکوم کردن سوابق حقوق بشری کره شمالی تحویل سازمان ملل می داد. کره شمالی این قطعنامه را معمولاً محکوم نموده و اتهام های حقوق بشری مطرح شده علیه خود را رد نموده است.

یوشیهیده سوگا، دبیر ارشد کابینه ژاپن در کنفرانسی خبری گفت: این تصمیم دولت توکیو با لحاظ کردن کلی چندین فاکتور نظیر نتایج نشست رهبران آمریکا و کره شمالی و همچنین مساله اتباع ربوده شده ژاپنی به دست عوامل کره شمالی اتخاذ شد.

ماه گذشته میلادی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دومین نشست خود در پایتخت ویتنام بر سر مساله خلع سلاح هسته ای کره شمالی در ازای دادن تضمین های امنیتی و برطرف تحریم ها از سوی آمریکا را برگزار کردند اما این نشست بدون رسیدن به توافقی خاتمه یافت.

ژاپن به عنوان همپیمان آمریکا، گفت وگوهای واشنگتن و پیونگ یانگ را زیر نظر داشته و نگران است هرگونه توافقی بین این دو کشور منجر به کاهش تعهدات امنیتی آمریکا به حوزه شرق آسیا گردد.

ژاپن همچنین نگران است که یک مساله مهم برای این کشور یعنی سرنوشت شهروندان ژاپنی ربوده شده در چند دهه پیش به دست ماموران کره شمالی در جریان مذاکرات واشنگتن و پیونگ یانگ، اولویتش را در برابر مسائل موشکی وهسته ای از دست بدهد.

پیشتر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن گفته بود، دونالد ترامپ در نشست با کیم جونگ اون سرنوشت شهروندان ژاپنی ربوده شده را مطرح نموده است.

آبه همچنین گفت: ژاپن متعهد به عادی سازی روابط دیپلماتیکش با کره شمالی است اما چند مساله شامل شهروندان ربوده شده ژاپنی به دست ماموران کره شمالی باید اول حل و فصل شوند.

کره شمالی در سال 2002 اذعان کرد در دهه های 1970 و 1980 ماموران این کشور 13 ژاپنی را ربوده و به کره شمالی منتقل کردند تا آنها را به عنوان جاسوس آموزش دهند و این که پنج نفر از این ژاپنی های ربوده شده به کشورشان برگشته اند.

با این حال ژاپن مظنون است به این که صدها تن دیگر از شهروندانش به دست ماموران کره شمالی ربوده شده باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 658

به "انصراف ژاپن از ارائه قطعنامه محکومیت سوابق حقوق بشری کره شمالی به سازمان ملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انصراف ژاپن از ارائه قطعنامه محکومیت سوابق حقوق بشری کره شمالی به سازمان ملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید