اقدامات دیرهنگام زنان باردار و عواقب آن در روزهای کرونایی

به گزارش سفر به آنتالیا، باشگاه خبرنگاران/ لادن کاشانی متخصص زنان و رئیس بیمارستان جامع آرش درباره زایمان زنان باردار در روزهای کرونایی اظهار کرد: نکته ای که این روز ها اهمیت زیادی دارد، ترس زنان باردار برای مراجعه به مراکز درمانی است. در این روز های کرونایی زنان باردار به دلیل ترس از ابتلا به کرونا برای چکاپ پیش از زایمان به مراکز درمانی مراجعه نمی نمایند و همین موضوع باعث می گردد که به دلایل مختلف نوزاد خود را از دست دهند.

اقدامات دیرهنگام زنان باردار و عواقب آن در روزهای کرونایی

او گفت: زنان باردار نباید ترسی در این باره داشته باشند؛ زیرا مراکز بهداشتی وجود دارند که دیگر پذیرای بیماران کرونایی نخواهند بود. به مادران توصیه می کنیم علائم ایجاد شده در دوران بارداری خود را حتما با پزشک مربوطه درمیان بگذارند.

کاشانی در ادامه اضافه نمود: پس از این که نوزاد به جهان آمد شرایط خیلی مهم خواهد بود؛ زیرا از جمله مراقبت های مهم درمورد نوزادان انجام به موقع واکسیناسیون آن ها است.

این متخصص زنان ادامه داد: هنوز نمی دانیم که آیا ویروس کرونا حین بارداری از مادر به جنین منتقل می گردد یا خیر. ویروس کرونا تا به امروز در مایعات واژن، خون بند ناف یا شیرمادر و همین طور درمایع آمنیوتیک یا جفت هم دیده نشده است.

کاشانی بیان نمود: بهترین کاری که مادران باردارمی توانند انجام دهند، رعایت تمام اقدامات ضرروی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا است. زنان باردار و بانوانی که تازه زایمان نموده اند درصورتی که احساس بیماری نمایند، باید هرچه سریع تر از پزشک یاری بگیرید و تمامی دستورات پزشک متخصص یا ماما را با دقت رعایت نمایند.

او گفت: زنان باردار باید کسی را به عنوان همراه در زمان زایمان نزدیک خود داشته باشند که این افراد نکات بهداشتی را باید کاملا رعایت نمایند، مثلا توجه ویژه ای به پوشیدن ماسک در اتاق زایمان و شسشتوی مرتب دست ها داشته باشند.

کاشانی توضیح داد: زنان باردار نباید از زمان و دوره زایمان بترسند. داشتن یک برنامه برای زایمان می تواند حس کنترل بیشتری را به مادران باردار، با توجه به شیوع بیماری کرونا دهد. انتظار می رود بیمارستان ها درصورت سالم بودن مادر بعد زایمان، سریع تر از معمول مادر و نوزاد را ترخیص نمایند که این موضوع در مناطق و بیمارستان های مختلف متفاوت است. خانم های باردار از ماما یا پزشک زنان خود بپرسند که در شرایط کرونا با توجه به شرایط بدنی دقیقا به چه چیز هایی نیاز دارند.

مراقبت های ویژه از نوزاد و مادر در شرایط کرونایی

او ادامه داد: بهتر است مادران بعد از زایمان در شرایط کرونایی اصلا بازدید نماینده ای را نپذیرند و از افراد خانواده بخواهند که دست هایشان را بشویند. طبق تحقیقات، زنان باردار نسبت به سایر گروه های دیگر بیشتر در معرض خطر ابتلا به کرونا نیستند، اما باید همچنان دقت نمایند. گفته شده که به دلیل تغییرات در بدن و سیستم ایمنی، زنان باردار در ماه های آخر بارداری ممکن است دچار عفونت های حاد تنفسی شوند، بنابراین مهم است که بسیار مراقب خود باشند.

این متخصص زنان توضیح داد: حتما زنان باردار از تماس با کسانی که علائم بیماری کرونا دارند، دوری نمایند، تا حد امکان از وسایل نقلیه عمومی استفاده ننمایند، در فضا های عمومی به خصوص اماکن سربسته یا محدود حضور پیدا ننمایند، از حضور در دورهمی ها با دوستان و خانواده پرهیز نموده و سایر اقدامات محافظتی شامل شستشوی مرتب دست ها با آب و صابون و تمیز و ضدعفونی کردن سطوحی که در معرض تماس هستند را انجام دهند.

کرونا به وسیله شیر مادر منتقل نمی گردد

او در خاتمه اظهار کرد: تمامی تحقیقات نشان می دهند که ویروس کرونا به وسیله شیر مادر منتقل نمی گردد، بنابراین مادران می توانند به این کار ادامه بدهند. در واقع این بهترین کاری است که برای نوزاد خود می توانند انجام دهند. اگر مشکوک به ابتلا به بیماری کرونا هستند، حتما با پزشک در میان بگذارند و به دستورات او عمل نمایند. مادرانی که از لحاظ جسمانی شرایط خوبی دارند و می توانند به نوزاد خود شیر دهند، باید موارد احتیاطی ازجمله زدن ماسک در صورت امکان، شستن دست ها قبل و بعد از تماس با نوزاد و تمیز و ضدعفونی کردن سطوح را رعایت نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 1083

به "اقدامات دیرهنگام زنان باردار و عواقب آن در روزهای کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات دیرهنگام زنان باردار و عواقب آن در روزهای کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید