آقای وزیر به مرخصی زایمان می رود ، واکنش ها به اقدام غیرمتعارف وزیر

به گزارش سفر به آنتالیا، تصمیم وزیر محیط زیست ژاپن برای استفاده از مرخصی زایمان در کشوری که هم مردانش اعتیاد به کار دارند و هم کارهای خانه و فرزندداری همچنان به عهده زنان است، با واکنش های متفاوتی روبرو شده است. بسیاری او را به خاطر این اقدام تمجید نموده اند و عده ای نیز انتقاد نموده اند.

آقای وزیر به مرخصی زایمان می رود ، واکنش ها به اقدام غیرمتعارف وزیر

با وبسایت سازمان نظام مهندسی همراه باشید.

به گزارش خبرنگاران، شینجیرو کویزومی وزیر محیط زیست ژاپن که یکی از ستاره های خوشنام سیاست ژاپن است و گمان می رود نخست وزیر بعدی این کشور باشد، هفته گذشته در اقدامی سمبلیک که می تواند بدعتی امیدبخش برای پدران معتاد به کار در این کشور باشد، اظهار داشت که به خاطر تولد فرزندش، برای مدتی از مسئولیت هایش به عنوان وزیر محیط زیست استعفا می دهد و به مرخصی زایمان می رود.

در استانداردهای کشورهای ثروتمند جهان، کویزومی مدت زیادی به خاطر تولد فرزندش از کار دور نخواهد بود. او درمجموع به اندازه 3 هفته از مرخصی زایمان که در 3 ماه پخش خواهد شد استفاده خواهد نمود.

طی این مدت او یا در خانه کارهایش را انجام می دهد یا ساعات کمتری را در محل کار خود حاضر می شود. در ژاپن، جایی که پدران معمولا به ندرت به خاطر تولد فرزندشان مرخصی می گیرند، این اقدام کویزومی با استقبال فراوانی روبرو شده است و حامیانش به خاطر این کار سنت شکن و شجاعانه او را تمجید نموده و این کار را الگویی برای دیگر پدران خوانده اند.

کویزومی 38ساله در جلسه ای در جمع کارکنانش درباره این مرخصی گفته است: امیدوارم مرخصی دریافت من سبک کاری را به گونه ای دگرگون کند که والدین در مجموعه وزارت محیط زیست، بدون هیچ نگرانی ای از مرخصی زایمان استفاده نمایند.

  • وفاداری مطلق مردها به کارفرمایان

در ژاپن از مردان انتظار می رود که وفاداری مطلقی به کارفرمایان خود داشته باشند و قربانی کردن خانواده ها برای امور کاری، امری معمول است. اقدام کویزومی که پدرش، جونیچیرو کویزومی یکی از معروف ترین و محبوب ترین نخست وزیران دوران معاصر ژاپن بوده، امیدواری ها را برای اینکه این فضای سنتی در محیط کاری شکسته شود، بالا برده است.

کویچی ناکانو، استاد علوم سیاسی دانشگاه سوفیا در توکیو درباره این اقدام کویزومی گفته است: این بدعتی خوب است و زمان آن رسیده که این نوع اقدامات بیش از گذشته معمولی انگاشته شوند.

او به این مسئله اشاره می نماید که با وجود این اقدام کویزومی، دیگر مردان احتمالا با موانع زیادی در راه دریافت مرخصی زایمان روبرو خواهند شد: حتی شخصی در صندلی کویزومی هم برای دریافت این مرخصی با مشکل روبرو بود. حالا تصور کنید که مردان دیگر در دیگر مشاغل چقدر سختی خواهند داشت. با این حال، این کار باید از یک جایی آغاز می شد.

اشاره او به بعضی صداهای مخالف محافظه کار است که از این اقدام کویزومی انتقاد نموده اند. ژاپن، روی کاغذ مرخصی زایمان سخاوتمندانه ای دارد. براساس رنکینگ سازمان توسعه همکاری های مالی، ژاپن و کره جنوبی به پدران مرخصی زیادی به مناسبت فرزندانشان می دهند و مردان شاغل بعد از تولد فرزند خود می توانند یک سال سر کار نروند؛ یعنی معادل مرخصی مادران.

با این حال، مردان اندکی از این قوانین استفاده می نمایند. براساس آمارهای دولتی سال 2018 تنها 6 درصد از مردانی که در شرکت های خصوصی کار می کردند از مرخصی زایمان استفاده نموده اند که در مقایسه با آمار 82 درصدی زنان، میزان بسیار کمی است.

مردانی که برای دولت کار می نمایند، بیشتر از این قانون استفاده می نمایند. در بخش عمومی سال گذشته حدود 21 درصد از مردان از این قانون استفاده نموده اند. در مقابل، همه مادرانی که در بخش های دولتی شاغل هستند از این مرخصی بهره برده اند.

همزمان با کاهش نرخ زاد و ولد در ژاپن، توجه به نقش پدر در خانواده های ژاپنی افزایش یافته است. آمار نرخ رشد در این کشور به شدت افت نموده و با میزان نرخ رشد در قرن نوزدهم برابری می نماید.

  • تحلیلگران چه می گویند؟

بعضی تحلیلگران معتقدند بخشی از این شرایط به مسئولیت های متعدد زنان شاغل در خانه و بیرون از آن بازمی شود. به صورت کلی در ژاپن هنوز بیشتر مسئولیت مراقبت از بچه ها بر عهده مادران است.

یومیکو موراکامی، رئیس مرکز توکیوی سازمـان تـوسـعـه همکاری های مالی معتقد است که اگر پدران بیشتری پا جای پای کویزومی بگذارند، مادران احتمالا کمتر بار مسئولیت های متعدد را بر دوش خود احساس خواهند کرد و احتمالا ترغیب خواهند شد که بچه های بیشتری داشته باشند.

خانم موراکامی گفته است: اگر پدران مرخصی بگیرند و به زنان خود در نگهداری نوزادان یاری نمایند، زنان حمایت بیشتری را در خانه احساس خواهند کرد و احتمالا تصمیم خواهند گرفت که فرزند دوم یا سوم هم داشته باشند. پس باید امیدوار باشیم که این اقدام نشانه خوبی است از اینکه اوضاع در ژاپن در حال تغییر است. شاید تغییرات آهسته باشد اما قطعا روی خواهد داد.

در بخش خصوصی، پدرانی که دنبال حق خود برای دریافت مرخصی زایمان هستند، به صورت میانگین می توانند تنها 5روز به مرخصی بروند. سال گذشته، 2مرد که بعد از تولد فرزندشان به مرخصی رفتند از شرکت های خود درخواست غرامت کردند؛ چون از نظر آنها، کارفرمایانشان بعد از اینکه آنها از مرخصی بازگشتند، آنها را با تنزل رتبه و کاهش حقوق تنبیه کردند.

یکی از آنها، گلن وود است که برای یک بانک آمریکایی-ژاپنی کار می کرد. او که از کارفرمایش درخواست غرامت نموده، کویزومی را به خاطر این اقدامش ستوده و گفته است اقدام او با توجه به صندلی سیاسی و خانوادگی اش، از اهمیت زیادی برخوردار است. کویزومی نسل چهارم یک خانواده سیاستمدار محافظه کار است. پدر کویزومی، زمانی که او به دنیا آمد، مرخصی نگرفته بود.

وود که مدعی است بعد از بازگشت از مرخصی زایمان، تنزل رتبه گرفته و در نهایت اخراج شده، در این باره گفته است: من فکر می کنم این اقدام درواقع راستا درست را به ژاپن و شرکت ها نشان می دهد. ژاپنی ها عاشق نشانه گرایی هستند و کسی که ژاپن و تاریخ بسیار دیرینه آن را بشناسد، می داند که تغییرات به آهستگی در این کشور رخ می دهد. اما من فکر می کنم جنبشی که ما در رابطه با تغییر رویکرد به مرخصی پدران آغاز نموده ایم، در آینده قوی تر خواهد شد.

  • مشقت های نمایندگان زن ژاپن

کویزومی تابستان پیش با اعلام اینکه با کریستل تاکیگاوا (مجری مشهور تلویزیونی) در انتظار تولد فرزندشان هستند، خبرساز شد. او همان زمان اظهار داشت که می خواهد با این چهره سرشناس ازدواج کند و میخواهد بعد از تولد فرزندش، مرخصی زایمان بگیرد.

کویزومی بعد از مطرح شدن انتقادهای بعضی نمایندگان محافظه کار مجلس، گفت که تصمیمش قطعی نیست و احتمالا برنامه فشرده کاری اش اجازه نخواهد داد که از مرخصی زایمان استفاده کند. اما بعد از اینکه هفته گذشته اظهار داشت به مرخصی می رود با انتقادهای تازه و سنگینی روبرو شد و بعضی تعهد کاری او را زیر سؤال بردند.

بعد از آنکه کویزومی اظهار داشت که به مرخصی زایمان می رود، یک کاربر در توییتر نوشت: کویزومی، وزیر محیط زیست است، درست؛ اما آیا او کارش را دوست دارد؟

در ژاپن نمایندگان زن که 14 درصد از مجلس این کشور را تشکیل می دهند، در ترکیب وظایف خود در نگهداری از بچه هاشان و سیاست با مشقت ها و موانع زیادی روبرو هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: antalyanet65.ir شناسه مطلب: 721

به "آقای وزیر به مرخصی زایمان می رود ، واکنش ها به اقدام غیرمتعارف وزیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقای وزیر به مرخصی زایمان می رود ، واکنش ها به اقدام غیرمتعارف وزیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید